Eesti
Filtreeri
Kolmanda samba atraktiivsus väheneb
Kogumispensioni fond loositi sundkorras 3181 liitunule
Pensionikeskus: 23.-25. aprillil toimub Tallinnas pensionikonverents
Poola: tahtsime parimat, aga …
Uus ajaperspektiiv: 25 + 5 aastat
Ebavõrdsus jõuab tulevaste pensionärideni
Üks küsimus: Kaidi Oone, Eesti Väärtpaberikeskuse tegevdirektor

Vanaduspension võib aprillis tõusta 2176 kroonini

01.10.03 Eesti Päevaleht

Riigieelarve kava kergitab vanaduspensioni aprillist saja krooni võrra, sellest hoolimata ei ole pensionitõusu täpne suurus veel kindel, sest sotsiaalministeerium valmistab ette uut pensioni arvutamise süsteemi.

Pensionikassa praegune eelarve lubab riigil maksta 44-aastase tööstaažiga pensionärile järgmisel aastal 2167 krooni. See prognoos tugineb kehtivale pensionide indekseerimise mudelile. Samas on sotsiaalminister lubanud sügisel välja tulla uue pensionide arvutamise süsteemiga.

“Kindel on see, et pensionid tõusevad,” ütles sotsiaalministeeriumi pressiesindaja Sigrid Tappo. Oktoobri alguses kogunev töögrupp esitab oktoobri lõpul oma ettepanekud pensionikindlustuse seaduse osas.

Ministeerium on seadnud eesmärgiks tõsta 30-aastase staažiga inimese vanaduspensioni 40 protsendini meeslihttöölise palgast.

Mõõdukate aseesimehe Eiki Nestori väitel on maksureformi valguses seda eesmärki keeruline täita. Tema sõnul panevad tulumaksualandused piduri peale palgatõusudele, mistõttu ei kasva ka sotsiaalmaksu laekumine.

Riigikogu arutas eelmisel nädalal Mõõdukate ettepanekut, mis võtab pensioniindeksi aluseks kas sotsiaalmaksu kasvu või tarbijahinnaindeksi tõusu. Seda sõltuvalt sellest, kumb neist näitajatest on pensionäridele kasulikum.

Keskerakondlase Siiri Oviiri sõnul on pensionikassa reservis 1,7 miljardit krooni vaba raha, mis võimaldab tõhusamat pensionitõusu.

Muutumas on ka pensionide maksustamise kord, kuid see ei puuduta tavalist pensionisaajat. Kui tänavu on pensionid kuni 4000 krooni ulatuses maksuvabad, siis edaspidi 4400 krooni ulatuses kuus. Tulumaksuseaduse parandused kehtestavad pensionäridele 36 000-kroonise aastase maksuvaba tulu, millele lisandub “tavaline” maksuvaba tulu määr. Jõudsalt kosuvad aga kõikvõimalikud riiklikud eripensionid. 2004. aastal kulub parlamendipensionidele 6,2 miljonit krooni ehk 35 protsenti enam kui sellel aastal. 20 000 kroonini küündivat pensioni hakkab 76 ekssaadiku asemel saama 93 endist riigikogu liiget. Kohtunike pensionid nõuavad seitse miljonit krooni.

Keskmine vanaduspension

• 2001. aasta – 1583 krooni
• 2002. aasta – 1828 krooni
• 2003. aasta – 2064 krooni
• 2004. aasta – 2167 krooni (esialgne kava)

Kai Kalamees