Eesti
Filtreeri
Kogumispensioniga 80000 liitujat, maakonnapõhine statistika
Kogumispensioniga on liitunud 80 000 inimest
Kogumispensioniga liitujate arv kasvab oodatust kiiremini
Vigased deklaratsioonid takistavad kogumispensioni osakute jagamist
Kogumispensioniga liitunud 60 000 inimest
Kogumispensioniga on valmis liituma eelkõige noorem põlvkond
Pressibriifing kogumispensioni süsteemi rakendumise hetkeseisust (ettekanded)

Pensionisüsteem peab rahvastikuarengutega kaasas käima

26.02.14 Postimees

Peaministri majandusnõunik Aare Järvan ütles rahvaarvu vähenemist kommenteerides, et pensionisüsteem peab rahvastikuarengutega kaasas käima ja seetõttu on uued reformid möödapääsmatud.

«Minu teada on rahandus- ja sotsiaalministeeriumi koostöös valminud ka põhjalik selleteemaline analüüs. Lähiaastatel oleks õige otsustada, milliseks kujuneb riiklik pensionikindlustus pärast seda, kui pensioniiga jõuab 65. eluaastani 2026. aastal,» sõnas Järvan.

«Kindlasti peaks keskmine pensionile mineku iga aja jooksul tõusma. Võib olla olekski juba praktiline loobuda kesksest pensionieast. Lihtsalt need, kes tahavad varem töölkäimise lõpetada, peavad leppima madalama pensioniga ja vastupidi. Need vähendused-lisandused peaksid olema aktuaarselt ehk kindlustusmatemaatiliselt õiglased. Praegune eelpension ja edasilükatud vanaduspension seda päriselt pole.»

Statistikaameti prognoosi nimetas ta baasstenaariumiks, mille tegelikku kulgemist mõjutavad nii rahva muutuvad hoiakud kui ka riigi poliitika. «Isegi kliima soojenemine ja muu maailma konfliktikolded võivad seda pilti tuntavalt muuta,» märkis Järvan.

«Ma hästi ei usu, et oleme ka järgneva veerandsaja aasta jooksul valmis massiliseks võõrtööjõu sissetoomiseks. Erialaspetsialistide puhul muutuvad piirangud praegusest ilmselt soodsamaks.»

Toomas Randlo
Teelemari Loonet