Eesti
Uudised
Filtreeri
Kogumispensioniga 80000 liitujat, maakonnapõhine statistika
Kogumispensioniga on liitunud 80 000 inimest
Kogumispensioniga liitujate arv kasvab oodatust kiiremini
Vigased deklaratsioonid takistavad kogumispensioni osakute jagamist
Kogumispensioniga liitunud 60 000 inimest
Kogumispensioniga on valmis liituma eelkõige noorem põlvkond
Pressibriifing kogumispensioni süsteemi rakendumise hetkeseisust (ettekanded)

Kogumispensioniga liitujate arv kasvab oodatust kiiremini

09.09.02 Eesti Päevaleht

Pensionifondides vanaduspõlveks raha kogujate arv kasvab prognoositust kiiremini ning eilse seisuga oli kogumispensioniga liitunuid juba üle 71 000, neist viimased 10 000 registreeriti kahe nädalaga.

  • Kahe nädalaga otsustas pensionikogumise kasuks 10 000 inimest 
  • Suuremad fondid on odavamad hallata ja tulusamad osaku omanikele

“Tempo on oodatust kiirem,” ütles Eesti Väärtpaberibörsi haldava HEX Tallinna turundus- ja avalike suhete juht Eva Palu. “Hüpe 50 000-lt 60 000-le võttis kuu, järgmine 10 000 lisandus kahe nädalaga ja pühapäevaõhtuse seisuga on 71 151 inimest kogumispensioni kasuks otsustanud.”

Hansa Investeerimisfondide portfellihaldur Paavo Põld märkis, et mida rohkem liitujaid, seda kasulikum liitujaile ja fondidele. “Mida suuremad on fondid, seda odavamad ja efektiivsemad on need hallata ja seda tulusamad osaku omanikele,” selgitas Põld.

Aasta algul prognoositi, et aasta lõpuks liitub kogumispensioniga kõige optimistlikumate arvutuste järgi 100 000 inimest. “Kui arvata, et tempo järgmise tähtaja, 31. oktoobri lähenedes veelgi hoogustub, siis jõuame kiiresti 110 000-120 000 liitujani,” ütles Põld.

“Inimesed on võib-olla rohkem kogumispensioni üle mõelnud ja otsusele jõudnud, et selle vastu on väga raske argumente leida,” ütles LHV Varahalduse juhataja Robert Kitt. “Viimasel ajal on taas käivitunud turuosaliste reklaamikampaaniad – suvel oli vaiksem,” lisas ta.

Paavo Põllu sõnul on inimestel pärast puhkusi rohkem asja pangakontorisse ning müügimehed leiavad inimesi ka töö juurest kergemini üles. “Nagu aasta algul, nii korraldasime ka augustis telleritele ja teistele pensionifondiga tegelevatele inimestele põhjaliku koolituse,” ütles Põld. “Koolitus on võti pensionifondide pakkumisel.”

Eva Palu tõdes, et inimeste teadmised kogumispensionist on palju põhjalikumad kui kevadel. “Enam ei küsita, kas liituda või mitte, vaid esitatakse detailsemaid küsimusi,” ütles Palu.

LHV Varahalduse juhataja sõnul ei ole tõsiseid probleeme fondide käivitamisel tekkinud, kuigi inimeste maksete jõudmisega fondide kontodele on väikseid segadusi. “Nagu öeldakse, et esimene vasikas läheb aia taha, ja küllap järgmistel kuudel laekuvad summad juba tõrgeteta,” ütles Robert Kitt. “Suuri rahalisi kaotusi need inimestele kaasa ei too.”

Eva Palu sõnul on segadusi tekitanud tööandjate raamatupidajad, kes on deklaratsioone vigaselt täitnud, mistõttu ülekanded viibivad.

Kolmandik pensioni koguma hakanutest on noored ehk kohustuslikud liitujad (sünd 1983. a või hiljem). Palu sõnul on noored rõõmustavalt aktiivsed endale pensionifondi valima. “Kui ise ei tee tööle asudes avaldust ja ei vali omale fondi, siis loosime meie väärtpaberibörsis noorele inimesele fondi,” lausus Palu.

Et hakata 1. jaanuarist pensioni koguma, peab avalduse esitama hiljemalt 31. oktoobril. 1942.-1956. aastail sündinutele on see viimane võimalus kogumispensioniga liituda. 

Anneli Ammas