Eesti
Filtreeri
Sampo pakkus lubamatult lisaintressi
Reklaam “Sampo Pension 50 garanteeritud 10%” on eksitav
Finantsinspektsiooni selgitus garantiide sobimatusest pensionifondi müümisel
Võlakirjaturul pole enam kerge raha teha
Pension on maksustatav tulu
Sampo annab pensionifondile 10-protsendilise garantii
Hallpeade võimu ohud

IMFil mure pensionisüsteemi pärast

27.08.04 Äripäev

Elanikkonna ülikiire vananemine muutub Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) sõnul Euroopa sotsiaalhoolekande süsteemi karmiks proovikiviks juba lähimas tulevikus.

IMFi raporti kohaselt kasvab pärast 2010. a elanikkonna keskmine vanus dramaatiliselt. Selle otsene efekt on töötajaskonna kokkutõmbumine ja toetust saavate inimeste kasv.

Fond väljendas muret, et Euroopa ei reformi oma tööturgu ja pensionisüsteemi piisavalt. IMFi Euroopa osakonna direktori Michael Deppleri sõnul peab kõik selle probleemiga seotud projektid läbi suruma, kaasa arvatud Saksamaa “Agenda 2010”, mis on tema meelest alguseks hea samm.

“Agenda 2010” on Saksamaa valitsuse reformikava, mille eesmärgiks on alandada riigis tööpuudust ning tõsta tarbimist. Samas kavas kaalutakse ka pensioniea tõstmist 65. eluaastalt 67. eluaastani ning üritatakse tõmmata pensionäride head elu koomale, kuna riigi sotsiaalkindlustussüsteem elab 10 miljardi euro ulatuses juba võlgu.

Deppleri hinnangul on sotsiaalolukorra leevendamiseks kõige tähtsam töötajaskonna suurendamine, kuna töötajate makstud maksud on pensionisüsteemide peamiseks täiteallikaks.

Peale IMFi on viimasel kuul ka Šveitsi tähtsad majandusametnikud leidnud, et demograafiliste arengute tõttu peaks seadusjärgne pensioniiga tõusma. Riigi majandusministri Jean-Daniel Geberi hinnangul on Šveitsi tööturg paindlik, kuid sellest hoolimata tuleb hakata tarvitusele võtma meetmeid. Võimalike muutustena pakkus ta välja pensioniea tõstmise ja tööjõulise elanikkonna hulga suurenemise. Loomulikult ei meeldi see aga riigi ametiühingutele, kelle arvates peab töötajatel olema võimalus 62. eluaastast pensionile jääda.

Šveitsi ametiühingu peasekretär Colette Nova kritiseeris ka riiklikku pensionisüsteemi, mis ei võimalda madalapalgalistel töötajatel vara pensionile jääda.

Raivo Sormunen