Eesti
Filtreeri
NASDAQ OMX üliõpilastööde konkursi võitis Sander Pullerits
III sammas kiratseb edasi
Huvi III samba vastu passiivne
Pensionikeskuses saab võrrelda eri kindlustusseltside kogumispensioni väljamakseid
Ligi 4800 inimest on kogumispensioni jätnud välja võtmata
Möödunud aasta Eesti väärtpaberiturul

2010

Aastavahetusel uueneb Eesti väärtpaberituru taristu

Algab pensionifondide valimine

29.04.02 Eesti Päevaleht

Kõigi eelduste kohaselt saab alates neljapäevast valida sobiva kohustusliku kogumispensioni fondi.

Hansapanga pensionifondide juht Paavo Põld märkis, et tõe-näoliselt saavad huvilised pensionifonde hakata valima alates 2. maist. “Tõenäoliselt tuleb nädal kiire, huvitav ning uudisterohke,” lisas ta. Põllu sõnul on täna koos finantsinspektsiooni juhatus, kes tõenäoliselt täna-homme otsustab pensionifondide registreerimise.

Fondide registreerimine lõppjärgus.

Angelika Koha finantsinspektsiooni investeerimis- ja järelevalveinspektsioonist ei soovinud reedel öelda, millal saavad inimesed hakata valima pensionifonde. “See toimub lähiajal,” lausus ta. “Pensionifondide registreerimisega oleme lõppjärgus.”

Reedel ei soovinud pensionifondide loojad konkurente iseloomustada. “Fondide tingimuste ning prospektidega tutvumata on raske on ennustada turuosaliste edu või ebaedu,” lausus Põld. Juhul, kui finantsinspektsioon lubab sel nädalal alustada fondide valimist, selguvad ka fondide pakutavad võimalused ning tingimused. “Ei usu, et fondide pakutav väga erinev on,” lausus Põld.

Ühispanga Varahalduse juhi Loit Linnupõllu sõnul peaksid pensionifonde valivad inimesed arvestama mitme teguriga: milline on fondi omanike tugevus, kas omanik on finants- või strateegiline investor, milline on ettevõtte hallatavate fondide maht ning millised on fondihaldurite senised investeerimiskogemused.

Mida suurem, seda parem

“Mõistlik on leida fondivalitseja, kelle omanik on piisavalt suur, et hüvitada potentsiaalsed kahjud. Seega on soovitav uurida veidi oma tulevase fondivalitseja omanike tausta,” selgitas Linnupõld.

Põllu sõnul on tõenäoline, et kõigepealt liituvad pensionifondidega need, kes on konkreetse fondivalitseja näiteks eelregistreerimise teel juba ära otsustanud. “Seepärast ei usu ma, et ainult reklaamikampaaniad asja paika panevad,” lausus Põld.

Pensionifondide reklaamikulud võivad ulatuda kümnetesse miljonitesse kroonidesse.

 

Raigo Neudorf