Eesti
Filtreeri
Pension on maksustatav tulu
Pension tõuseb juulist saja krooni võrra
Kommentaar: Kelle pension suureneb?
Esimese samba solidaarsus juulist veidi tõuseb
Pensionitõusu eelnõu jõudis Riigikokku
Kommentaar: Pension on maksustatav tulu
Pensionireform ajas prantslased streikima

Pension on maksustatav tulu

11.08.03 Sotsiaalkindlustusamet

2003. aasta alguses oli Eestis rohkem kui 300 000 riikliku vanadus- ja väljateenitud aastate pensioni saajat, kelle keskmine pensioniõiguslik staaž oli 44 aastat. Pärast riiklike pensionide indekseerimist käesoleva aasta 1.aprillil on keskmise staažiga pensionäri pension 1975 krooni.

Niisugused on kuivad statistilised andmed. Tavaliselt ei mahu inimene ühtlasesse keskmisse, ikka on tal midagi vähem või rohkem kui keskmiselt. On inimesi, kelle pensioniõiguslik staaž on palju suurem kui 44 aastat, järelikult saavad nad ka suuremat pensioni.

2004. aasta maikuu seisuga sai üle 3000-kroonist pensioni 3653 inimest, nendest riikliku pensionikindlustuse seaduse alusel vanaduspensioni saajaid oli 2593 ja väljateenitud aastate pensioni saajaid 19, teiste seaduste alusel 1041.

816 inimese pension oli suurem kui 4000 krooni.

Just keskmisest suuremat pensioni saavate inimeste hulgas on viimane riiklike pensionide indekseerimine küsimusi tekitanud, kuna pension ei suurenenud nii palju kui loodeti. Miks?

Eestis kehtiva tulumaksuseaduse kohaselt maksustatakse tulumaksuga see osa pensionist, mis ületab 3000 krooni. Kui indekseerimise tulemusena kasvas isiku pension 3000-st krooniks suuremaks, siis teevad pensioniametid vajaliku mahaarvamise juba enne pensioni väljamaksmist. Nii võibki juhtuda, et inimene ei tea, kui suur talle määratud pension tegelikult on. Selguse saamiseks pöörduge kindlasti oma pensioniameti poole.

Tulumaksuseadusele vastavalt võib iga inimene saada maksuvaba tulu 12 000 krooni aastas ehk 1000 krooni kuus. See õigus on ka igal riikliku pensioni saajal. Näiteks inimene, kelle pension on kuni 4000 krooni ja tal ei ole muud sissetulekut, tulumaksu maksma ei pea. Selle õiguse kasutamiseks tuleb esitada avaldus elukohajärgsele pensioniametile.

Tuleb aga tähele panna, et pensionär, kes saab tulu mitmest allikast (näiteks ka töötab), peab valima, kas ta soovib lubatud mahaarvamise teha töötasult või pensionist ja esitama avalduse vastavalt tööandjale või elukohajärgsele pensioniametile. Mitmes kohas seda teha ei saa.

Kui on juhtunud, et pensioniamet on tulumaksu pensionist juba maha arvanud, kuna pensionär ei olnud teadlik nimetatud seaduse sättest, siis tuleks pöörduda elukohajärgsesse maksuametisse. Maksuamet võtab deklaratsiooni vastu ka tagantjärele.