Eesti
Filtreeri
Pensioni II samba sissemakseid jätkab 157 232 inimest
Konkurentsiamet: töötame välja ettepanekuid pensionisüsteemi muutmiseks
Osa pensionifondi vahetajaid tegi ülemineku poolikult
Ministeerium: pensionifondi vahetamise avalduse vorm ülevaatamisel
Danske Capital pensionifondi vahetusest: valdavalt tegu teadliku otsusega
LHV pensionifondi vahetusest: kindlasti tehti otsuseid ka teadmatusest
Ministeerium: pensionifondide vahetamise piirangud on põhjendatud

Võlakirjafondidel raske aeg

25.11.05 Äripäev

Kuna eurotsooni majandustel on hakanud vaikselt paremini minema ning inflatsiooninumbrid on kalli kütuse pärast kõrgele aetud, võib Euroopa keskpank üle pika aja hakata baasintressimäära tõstma ja laenuraha kallimaks muutma. Viimastel kuudel on seetõttu halvasti liikunud Euroopa valitsuse võlakirjade hinnad ja see on vastavat mõju avaldanud ka vaid võlakirjadesse investeeritavatele teise pensionisamba fondidele.

100% võlakirjadesse investeerivate fondide puhasväärtused (NAVid) ehk siis lihtsamalt öeldes osakute hinnad on kukkunud praeguseks hetkeks mai–juuni tasemeteni. Veidi paremini on läinud LHV Intressipensionifondil, mille osaku hinna langus on asendunud stabiilse hinnaliikumisega. Võlakirjafondide osakute languse tõttu vajusid möödunud kuul väiksesse miinusesse ka nelja pensionifondi omanikud, kes liitusid teise pensionisamba süsteemiga 2003. aasta lõpus.

Lehekülje allservas oleva edetabeli aluseks on võetud 10 000kroonise brutopalgaga töötaja, kellelt liigub iga kuu pensionisambasse 600 krooni (2+4% brutopalgast). Raha fondi laekumise päevaks on võetud see päev kuus, mil fondide maht on kõige rohkem kasvanud ehk päev, mil fondiomanik on kõige tõenäolisemalt osakud kontole saanud (viimaseks päevaks oli 17. november).

Samas on arvestatud fondiosakute välja­laske- ja tagasivõtmistasusid, mistõttu on veidi kehvemas seisus suuremate sisenemis- ja väljumiskuludega fondid.

Äripäev