Eesti
Filtreeri
Pajula: riikliku pensionisüsteemi lõpp on lähedal
Eesti ja Venemaa vahelise pensionikindlustuslepingu rakendamine alates 16. oktoobrist
Eesti väärtpaberiturg 2011. aasta III kvartalis
Kelle teenistuses on pensionisambad?
Tulekul on investeerimismess „Rahakompass 2011“
Uuring: noorte teadmised pensionisüsteemist on kesised
LHV kohustuslike pensionifondide tingimuste muudatus

Vitsur: pensionireformist loobumine Brüsselit ei veena

02.04.09 Postimees

Majandusekspert Heido Vitsur avaldas arvamust, et pensioni teise samba sissemaksetest loobumine oleks küll aritmeetiliselt efektne, kuid ta kahtles, kas see Brüsselit meie eurokõlblikkuses veenab.

«See oleks sama, kui me ütleks, et jätame mõned arved maksmata ja hoiame niiviisi palju raha kokku,» lausus Vitsur.

Tema sõnul soovitavad need analüütikud, kes arvestavad inimeste käitumist, pensioni sissemakseid mitte peatada, sest see oleks seadusega ette nähtud kohustuse täitmata jätmine. «See on väga riskantne samm, pealegi ei usu ma, et see aitaks Brüsselit veenda, et euroks küpsed oleme,» selgitas ta.

«Minu küsimus on, et kas see mäng, mida mängime, on sellisena üldse võidetav ja kui see ei ole võidetav, peaksime lähema paari kuu jooksul mõtlema, milliseid struktuurseid reforme vaja alustada oleks,» lausus Vitsur. Ta lisas, et igasugune rabelemine tuleks ära lõpetada.

Eelkõige tuleb üle vaadata maksusüsteem, mis ei stimuleeri eksporti ega teadusmahukat tootmist ja uute investeeringute Eestisse tulekut. Teiseks on vaja üle vaadata kulutuste põhjendatus ja kolmandaks inimeste endi osalemine teatud kulude katmisel.

Kahe tänaseks välja käidud majanduslanguse prognoosi kohta arvas Vitsur, et rahandusministeeriumi pakutud 8,5 oli selgelt liiga optimistlik ja tema pakkunuks 2 protsenti enam. «Kuid võib minna kehvemini ja tulla ka miinus 12 protsenti, nagu pakkus SEB,» lausus ta.

Sirje Niitra