Eesti
Filtreeri
Fondivalitsejate ühinemine ja AS LHV Varahaldus ärinime muutmine
Eesti kogumispensioni fondide kogumaht ligi 3 miljardit krooni
LHV Varahaldus ja Seesam Varahaldus said ühinemisloa
Pensioniraha on suunatud huvitavatesse ettevõtetesse
Pensioniosakutesse investeerijat ei huvita, kus ta raha tulu teenib
Kõrgepalgalistel on kogumispensioni fondis veerand miljonit
Norma II samba fondide hulgas kõige popim

Viimane võimalus kogumispensioniga liituda

28.10.04 Maaleht

31. oktoober on 1962–1964 sündinuil viimane päev, et esitada kogumispensioniga liitumise avaldus. Alates 1. novembrist nad seda enam teha ei saa. 
 
Seni on sellest vanuserühmast valikuavalduse esitanud 32 873 inimest ehk 55% vanuserühmast. Liitujate enamik (59,6%) on valinud agressiivse investeerimisstrateegiaga fondid. 

Käesoleva aasta 1. mail jõustunud uus kogumispensionide seaduse redaktsioon võimaldab kogumispensioni koguda ka FIEdel. FIEdele laieneb sama reegel mis kõikidele teistele liitujatele: valikuavaldus tuleb esitada 1. novembriks ja käesoleval aastal saavad liituda FIEd vanuses 16 kuni 42 eluaastat. 
 
1961. aastal ja varem sündinud FIEd kogumispensioniga enam liituda ei saa. 1. novembriks esitatud valikuavaldus annab võimaluse asuda kogumispensioni koguma 2005. aastal. 
 
Tänaseks on Eestis liitumisotsuse teinud veidi üle 410 000 tööealise inimese. Ent ikka on kogumispension oktoobris, järgmise rahakogumisaasta liitumisvooru lõpus, aktiivne müügiartikkel.  
 
Aastal 2005 saab kogumispensioni fondi vahetada

Kogumispension on üks investeerimisliike. Seetõttu on liitumise järel võimalik oma investeeringuid suunata just sellesse fondi, mis tundub valiku tegijale kõige enam sobivat. Valiku tegemise kriteeriume on mitmeid: investeerimisstrateegia, senised tulemused, väikseimad fondivalitsemise tasud, aastatepikkune seotus fondivalitseja grupi ettevõtetega jne. Lähemalt võib sellest lugeda www.pensionikeskus.ee
 
Kogumispensioni raha liigutamisel fondide vahel tuleks teada, et selleks on kaks viisi: sissemaksed uude pensionifondi ja fondi vahetamine. Sissemaksed uude fondi tähendab seda, et kogumispensioni maksed hakkavad suunduma uude valitud fondi. Seni kogutud raha jääb senisesse fondi edasi tulu teenima. 
 
Pensionifondi vahetamisega liigub seni kogutud raha uude fondi, kuid sissemakseid jätkatakse ikka nn vanasse fondi. Kui soovida viia uude fondi nii seni kogutud raha kui ka uued maksed, tuleb teha mõlemad avaldused: avaldus sissemakseteks uude pensionifondi ja pensionifondi vahetamise avaldus.  
 
Mida ei tohi unustada?  
 
Kogu liitumis- ja kogumisperioodi jooksul ei tohiks unustada, et kogumispension on väga pikaajaline investeerimisliik. Täna tehtud otsused ei näita tulemusi mitte homme, vaid mitmekümne aasta pärast. Seetõttu tuleks atraktiivse reklaamikampaania ajal uurida kingituste või tehniliste näitajate kõrval ka fondide tingimusi ja investeerimisstrateegiaid, sh senist investeerimistulemust. 

Fondi vahetamine on reeglina kõige kulukam valiku muutmine. Tasuda tuleb fondist lahkumise ja uude fondi sisenemise eest. Mida vähem raha on vanasse fondi kogutud, seda suurem on tõenäosus, et vahetamisega kaasnevad kulud söövad ära seni teenitud tulu. 

Kaidi Oone