Eesti
Filtreeri
Alanud aasta tõi muutuse ka pensioni teise samba väljamakstes

2017

Leppik: teise sambasse lisamaksete lubamine pole sugugi mõeldamatu
Rootsi tõstab pensioniea 64 aastale
Ministeerium kolmandale sambale erandit ei kaalu
Kolmandast sambast võib saada suur komistuskivi
Pensionifondid teisest pensionisambast: paljude jaoks on see ainus pikaajaline sääst
Madise: riigil on õigus pensionit tulumaksuga maksustada

Valitsus tahab pensionifondid läbipaistvamaks muuta

07.12.10 Delfi Majandus

Riigikogu rahanduskomisjon otsustas oma tänasel istungil saata täiskokku esimesele lugemisele valitsuse algatatud kogumispensionide seaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu.

Riigikogu rahanduskomisjon otsustas oma tänasel istungil saata täiskokku esimesele lugemisele valitsuse algatatud kogumispensionide seaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu.

„Võib öelda, et eelnõu näol on tegemist ülemaailmse finantskriisi kogemusest õppimisega,“ ütles rahanduskomisjoni esimees Taavi Rõivas. „Nagu mitmel pool mujal, on ka Eestil kohane seadusandlus selliselt üle vaadata, et vähendada majanduslanguste mõjusid pensionifondidele.“

Rahandusministeeriumi poolt välja töötatud eelnõuga kehtestatakse konservatiivsete pensionifondide investeeringutele täpsemad ja rangemad piirangud nii instrumentide kui ka reitingute osas.

Samuti täiendatakse fondivalitsejatele esitatavaid nõudeid ja muudetakse pensionifondidega seotud aruandluse ja avalikustamise korda, eemärgiga muuta fondide tegevus läbipaistvamaks ja pensionifondi osaku omanikule arusaadavamaks.

Lisaks muudetakse kohustuslike pensionifondide vahetamise ja sissemaksete suunamise reegleid paindlikumaks ja asendatakse kord aastas toimuv fondide vahetamine võimalusega vahetada fonde kolm korda aastas.

Nagu osutab rahandusministeeriumi ülevaade, näitasid konservatiivsed fondid finantskriisi haripunktis sügisel 2008 suhteliselt suuri negatiivseid tootlusi, mida ei saa selliste fondide puhul ka finantskriisi tingimustes pidada ootuspäraseks tulemuseks. Selle tõttu kaotasid pensionifondid perioodil 2007-2009 umbes 3 miljardit krooni, ning fondide positiivne seis taastus alles 2009. aasta lõpuks.

Eelnõu on täiskogus kolmapäeval 15. detsembril. Komisjoni ettepanek on eelnõu esimene lugemine lõpetada.