Eesti
Filtreeri
LHV kommentaar
Eesti pensionisüsteem on EL-i edetabelis teisel kohal
Täiendav kogumispension kogub populaarsust
AS LHV VARAHALDUS teatab fondide tingimuste muutmisest

2006

Teise sambasse säästjal läheb vaja head tervist
Kogumispensioniga liitus möödunud perioodi vältel 39 365 uut inimest
Täna on selle hooaja viimane päev liituda pensioni teise sambaga

Vaata, kui hea või halva II samba fondi oled valinud

21.10.11 Äripäev

Aktsiaturgude langus ja tugevate-stabiilsete riikide võlakirjade hinnatõus on aidanud viimastel kuudel konservatiivsetel II samba pensionifondidel tõusta tabeli etteotsa.

Äripäeva arvutuste baasil kokku pandud tabel näitab, et kõige paremaks fondiks on tõusnud LHV Pensionifond S, mis investeerib vaid võlakirjadesse ja rahaturuinstrumentidesse.
Ka ülejäänud LHV Panga neli fondi troonivad tabeli tipus ning neile järgneb SEB Konservatiivne Pensionifond, mis investeerib samuti peamiselt vaid võlakirjadesse.

Kõige rohkem võiks valikutega olla rahul investorid, kes liitusid LHV Pensionifondiga S esimeses voorus (enne 30. aprilli 2002). Nende väärtpaberiportfell peaks olema teeninud praeguseks orienteerivalt 33,0% kasumit. Ehk kui võtta aluseks Eesti keskmine palk, peaks fondi olema sisse makstud 3454 eurot ning portfell hetkel väärt 4592 eurot.

Viskasin kiire pilgu peale, kui palju on II pensionisamba ajaloo jooksul (juuli 02-sept 11) tõusnud Eestis hinnad ning sain numbriks 45,5%, mis on märksa enam parima pensionifondi tootlusest.
Kuna me oleme maksnud raha II sambasse aga aastaid igakuiselt, siis tuleb perioodilisust arvestada ka inflatsiooni puhul, nii et inflatsioonile (ehk ostujõule) on alla jäänud fondid, mis on teeninud investoritele üheksa aasta jooksul alla 20% (ehk kõik peale LHV fondide).

Nii näiteks on kolm suuremat II samba fondi (Swedbank K3, SEB Progressiivne ja Swedbank K2) teeninud alates juulist 2002 vastavalt 2,1%; 0,7% ja 0,4%.
Kui võtta aga aluseks lühemad perioodid (alla 1-8 aasta investeerimist), siis on neid fonde valinud investorid aga kaotusseisus.
Nii on SEB Progressiivse fondiga 2005.-2006. aastal liitunu praeguseks kaotanud umbes 6-7% sissepandud rahast.

Raivo Sormunen