Eesti
Filtreeri
Eesti väärtpaberiturg 2010. aasta III kvartalis
USA pensioniplaanid on alarahastatud
Milleks III sambale lagi?
LHV: Kolmandasse sambasse tasub investeerida kuni 4000 eurot aastas
Nordea: tööandja pension levib välisfirmade Eesti üksustesse
Priitahtlik pension pürgib palgalisaks
Vabatahtlik kogumispension avaneb ka kõhnema rahakoti omanikele

Uus infoteenus aitab targalt planeerida rahalist tulevikku

27.11.24 Sotsiaalministeerium

Riigiportaalis eesti.ee on nüüd kõigile kättesaadav uus infoteenus “Minu pension”, mis pakub kasutajale põhjalikku ülevaadet pensioni kogumisest ja selle hilisemast kasutamisest. Raha- ja pensionitarkus on sama vajalik kui kirjutamine ja arvutamine. Täna tehtud targad valikud aitavad paremini planeerida isiklikke rahalisi vahendeid ning annavad selguse, kui palju tuleks säästa, koguda või investeerida, et tagada piisav rahaline tugi ka pensionieas.

“Pensioni kogumine on pikaajaline protsess, mis nõuab inimeselt teadlikkust ning huvi. Meie eesmärk on, et igaüks mõistaks, mil moel kõige argisemad valikud täna meie tulevikku ja pensionide suurust mõjutada võivad. Uus infoteenus “Minu pension” on suurepärane vahend, mis annab arusaadava ülevaate pensionikogumisega seotud protsessidest, et seeläbi osata hilisema kindlutunde nimel juba praegu teadlikumaid valikuid,” sõnas sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo uut teenust kommenteerides.

Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) personaalriigi osakonnajuhi Kai Kallase sõnul on oluline, et inimesed hakkaksid pensionile mõtlema juba varakult, sest iga tööealise panus aitab kaasa tema tulevasele kindlustundele. “Pensioni peale tasub mõelda kohe tööle asudes – see ei puuduta ainult kõrges eas inimesi, vaid ka nooremaid. Uus teenus aitab inimestel mõista, milline võiks olla nende tuleviku rahaline olukord ja kuidas tänased valikud seda kujundavad,” selgitas Kallas.

“Minu pension” aitab nii noortel kui ka vanematel tööealistel mõista, kuidas tänased rahalised otsused mõjutavad pensioniea kindlustunnet. Tänu uuele teenusele saab igaüks hinnata, kui palju oleks mõistlik säästa, koguda ja/või investeerida, et saavutada oma soovitud pensionitase. Teenus jaguneb kaheks põhisammuks: pensioni kogumine ja pensioni saamine, mis loovad tervikliku pildi pensioniks valmistumisest ja selle haldamisest.

Pensioni kogumine annab selge ülevaate erinevatest võimalustest, kuidas töötamise ajal järk-järgult raha koguda ja investeerida, tagades seeläbi finantsilise turvatunde tulevikuks. Kasutajad saavad hinnata oma säästu- ja kogumisvõimalusi, et jõuda soovitud pensionitasemeni. Tegu on praktilise tööriistaga, mis aitab kõigil – ka äsja tööturule sisenejatel – teha tarku finantsotsuseid ja seada pikaajalisi eesmärke.

Pensioni saamine võimaldab pensionieas paindlikku lähenemist kogutud rahaliste vahendite kasutamisel. Teenuses saab valida endale sobiva väljamaksete kombinatsiooni ning kohandada neid vastavalt oma vajadustele ja eluoludele. Kasutajad saavad oma valikuid soovi korral igal ajal muuta, et kohandada oma pensioniplaani vastavalt elumuutustele.

Teenus on loodud koostöös Sotsiaalministeeriumi, Sotsiaalkindlustusameti, Pensionikeskuse ja Rahandusministeeriumiga, et anda inimestele vajalikud tööriistad ja teadmised tuleviku finantsplaneerimiseks.

Infoteenuse “Minu pension” leiab aadressilt https://www.eesti.ee/syndmusteenused/et/minu-pension.

RIA ja partnerite arendatavad sündmusteenused on info ja teenuste kogumid, mis on koostatud inimeste eludes toimuvate sündmuste alusel ning mis toovad Eesti e-riigi võimalused kõigile kätte võimalikult mugavalt ja personaliseeritult, et inimesed ei peaks ise erinevate ministeeriumite ja asutuste kodulehtedelt otsima infot neile pakutavate teenuste ja hüvede kohta. Kõik sündmusteenused on koondatud riigiportaali eesti.ee, mis on kodaniku uks riigi e-teenustele, temaga seonduvale infole, riigi poolt saadetavatele teavitustele, andmejälgijale ja nõusolekuteenusele.