Eesti
Filtreeri
Pensionide kojukanne kallineb
Swedbank tuleb turule elutsüklifondiga
Pension2050 visioonikonverentsi esitlused ja järelkaja
4. novembril toimub Pension 2050 visioonikonverents
Euroopa Komisjoni algatatud avalik konsultatsioon
Üksi elavad pensionärid hakkavad saama toetust 115 eurot aastas
Liisi Uder: pension pole vaid riigi mure

Uuring: pensionärid pelgavad euro tulekut

16.06.10 ERR

Pensionäride üldine hoiak majandusolukorra, elukvaliteedi, isikliku finantsseisu ning nende väljavaadete kohta on muutunud pessimistlikumaks, mis viitab sellele, et nad pelgavad euro kasutuselevõttu, selgus Faktum & Ariko tarbijauuringust.

Kuigi enamike vanuserühmade lõikes on üldine optimismi-pessimismi indeks tõusnud, siis pensionäride seas tegi see võrreldes märtsikuuga läbi languse, rääkis Faktum & Ariko uuringutejuhi Kalev Petti täna ajakirjanikele.

Kuna reaalseid põhjuseid optimismi languseks pensionäride seas ei tohiks Petti hinnangul olla, siis on tõenäoliselt tegu hirmuga euro kasutuselevõtu ja hindade tõusu ees.

Ülejäänud vanuserühmades jätkas tarbijate üldine optimismi indeks kevadel alanud uut tõusu ning saavutas esmakordselt viimase aasta jooksul 50 punkti taseme. Selgelt on paranenud optimism peamise tööealise elanikkonna ehk 25-44aastaste ja 45-64aastaste seas.

Meeste optimismiindeks on endiselt kõrgem kui naistel, kuid märksa kiiremini paranes indeks seekord just naistel. Petti hinnangul on üldiselt konservatiivsemate naiste kindlustunde paranemine oluliseks positiivseks märgiks.

Kalev Petti prognoosis, et järgmise uuringu ajaks septembris ei ole olukord oluliselt muutunud, kuid ta pidas samas võimalikuks, et vanema elanikkonna ebakindlus kasvab selleks ajaks veel.

Petti arvas ka, et järgmise aasta alguses võib seoses euro tulekuga ees olla veel üks optimismi langus, kuna euro tulekuga seoses saavad inimesed aru, kui vaesed nad on. Petti hinnangul võib see tuua inimestele psühholoogilise masenduse.

Faktum & Ariko viis BNS-i tellitud uuringu läbi 4.-10. juunini ja selle valim oli 500 inimest.

Katrin Jüriso