Eesti
Filtreeri
Swedbanki fondid tänavu kõige ambitsioonikamad
Soomlaste pensioniraha asub relva- ja tubakatööstuses
NASDAQ OMX Tallinna 2009. aasta majandustulemused
Eesti väärtpaberiturg 2010. aasta I kvartalis

2009

Swedbank langetas III samba sisenemistasu
Eesti väärtpaberiturg 2009. aasta II kvartalis
NASDAQ OMX Tallinna börsi ja Eesti Väärtpaberikeskuse 2008. aasta majandustulemused

Ühispank ja Hansapank edastasid avalikkusele eksitavat infot

10.05.06 Postimees Online

Finantsinspektsioon taunis SEB Ühispanga Fonde ja Hansa Investeerimisfonde eksitava teabe avaldamise eest pensioni- ja investeerimisfondide reklaamimisel, karistades pankasid ka sümboolse rahatrahviga.

«Pensioni- ja investeerimisfondide kohta eksitava iseloomuga informatsiooni esitamine on kahetsusväärne,» kommenteeris finantsinspektsiooni juhatuse esimees Raul Malmstein. «Pankade, fondide, aga ka kindlustuse reklaam, selle eetilisus saab täna välja kujuneda esmajoones turuosaliste südametunnistuse alusel.»

Finantsinspektsioon määras seoses eksitava teabe avaldamisega ka sümboolsed rahatrahvid, mis jäid alla maksimaalset 50 000 kroonist trahvimäära.
 
AS Hansa Investeerimisfondid avaldas Hansa Fondifond 30, Hansa Fondifond 60 ja Hansa Fondifond 100 tootluse ennustuse reklaamlauses: «Vali kolme erineva strateegiaga fondifondi seast sobivaim ja näita inflatsioonile kandu!».

Investeerimisfondide seaduse kohaselt ei tohi fondide kohta avaldatav teave olla eksitav ega sisaldada ennustusi fondi majandustulemuste kohta. Tootluse ennustamine on lubatud üksnes nende fondide puhul, kus see on fondi tingimustega garanteeritud.

AS SEB Ühispanga Fondid avaldas oma veebilehel samalaadse ennustuse SEB Ühispanga Progressiivse Pensionifondi ja SEB Ühispanga Konservatiivse Pensionifondi tulevikutootluse kohta. AS SEB Ühispanga Fondid avaldasid lisaks sellele eksitavat infot SEB Ühispanga Fondifondi reklaamis, kus võrreldi oma fonde AS-i Hansa Investeerimisfondid fondidega.

SEB Eesti Ühispanga grupi veebilehel väideti, et SEB Ühispanga Fondifondi väljumistasu on turu madalaim ja et Hansapanga kõigil fondifondidel on väljumistasu 1,5 protsenti. Hansa Fondifond 30, Hansa Fondifond 60 ning Hansa Fondifond 100 tingimuste kohaselt on osakute tagasivõtmistasu tegelikult maksimaalselt üks protsenti osaku puhasväärtusest.

Samas öeldi, et eelpoolnimetatud Hansa Investeerimisfondidel on fikseeritud aktsiaosalusega strateegiad, mis ei vasta tõele. Samuti väideti, et osakute vahetamine Hansa Investeerimisfondide erinevate fondide vahel toob investorile kaasa täiendavaid kulusid, mis ei ole tõsi.

«Kahjuks ei ole agressiivses konkurentsis ootus isereguleeruvusele enam õigustatud,» rääkis Malmstein. «Finantsinspektsioon keskendub olukorras, kus erinevad finantsteenused on omavahel tihedalt läbipõimunud, järjest enam informatsiooni arusaadavuse ja korrektsuse tagamisele.»

Fondivalitsejad on Finantsinspektsiooni märkused täielikult arvesse võtnud.

Finantsinspektsioonil on lähiajal kavas teha seadusandjale ettepanekud pankade, fondide ning kindlustuse reklaami- ja infovaldkonna täpsemaks ja põhjalikumaks reguleerimiseks.

Aivar Reinap,
juhataja