Eesti
Filtreeri
Valitsus lõpetas pensionifondi sissemaksete ümbersuunamise piirangu
Swedbank vahetas välja pensionifondide juhi
Kõige mehelikum ja naiselikum II samba fond selgunud
Eestlane on valmis pensioniga riskima
Kogumispensioniga on liitunud 606 349 inimest, fondide kogumaht 16 248 miljonit krooni
76 371 inimest otsustas vahetada pensionifondi
Klient eelistab äkilisemat II samba fondi

Ühe vea tõttu kannatavad paljud

18.11.02 Äripäev

Kogumispensioniga liitunud töötaja deklaratsiooni sattunud vea tõttu jäävad kõigi ettevõtte töötajate maksed fondidesse laekumata.

Novembri alguses, vahetult pärast kogumispensioniga liitumise teise etapi lõppu, seisis maksuameti kontol ligi 4 miljoni krooni ulatuses teise samba makseid. Summat ei saa väärtpaberikeskusele ja sealt edasi fondidesse tulu teenima üle kanda seepärast, et tööandja on deklaratsiooni vea teinud. Enamasti on vigane isikukood, valesti arvestatud summa või on liitunud töötaja unustanud tööandjat sellest teavitada.

Kuna ühel deklaratsioonil kajastuvad kõigi töötajate pealt kinnipeetud tulumaks, töötuskindlustusmakse ja kohustusliku kogumispensioni makse ning töötasult arvestatud sotsiaalmaks, siis ühe töötaja puhul tehtud viga mõjutab kogu deklaratsiooni. Suurtes firmades võib probleem aga tõsiseks osutuda. Töötajad vahetuvad sageli ja tõenäosus, et firma suudab andmeid kogu aeg õigena hoida, pole eriti suur.

Igakuiste maksete laekumist fondidesse võib takistada ka sotsiaalmaksuvõlg. Kuu alguses oli maksuametil võla tõttu üle kandmata peaaegu 6 miljonit krooni. Kokku on nelja kuu jooksul kogumispensioni käivitumisest saadik maksuamet väärtpaberikeskusele üle kandnud 47,8 miljonit krooni.

Kadi Oorn rahandusministeeriumi finantsteenuste osakonnast selgitas, et kaotus või võit hiljem üle kantud maksest sõltub sellest, kuidas sel ajal on muutunud pensionifondi osaku väärtus. Kui väärtus on vahepeal langenud, on kokkuvõttes inimene võitnud tänu maksete hilisemale laekumisele. Kui väärtus on aga tõusnud, on inimene selle võrra kaotanud.

Kui aga põhjuseks on töövõtjapoolne makse ülekandmisega viivitamine, arvestatakse selle pealt viivist ja teise sambaga liitunu saab viivise arvel rohkem pensionifondi osakuid.

“Kui töötaja avastab, et tema pensionikontole ei ole veel midagi laekunud, võiks ta esmalt pöörduda tööandja poole selgituste saamiseks,” soovitas Kadi Oorn. Kuni tööandjal on sotsiaalmaksuvõlg üleval, arvestatakse uued laekunud maksed selle võla kustutamiseks.

Maksuameti selgitusel kehtestati sellised ülekandmise tingimused seepärast, et vigade korral võib osaline ülekandmine tingida maksete hilisema tagasikutsumise. “Meie jagame laekunud summa deklaratsiooni alusel pärast isikute identifitseerimist. Kui deklaratsioonis esineb vigu, on isikustamine raskendatud või võimatu,” rääkis otseste maksude talituse juhataja Dmitri Jegorov. “Osaline ülekandmine võiks sel juhul tähendada juba tehtud ülekannete tagasikutsumist, mille administreerimine on seotud teatud kuludega nii pensionifondide, registripidaja, maksuameti kui ka tööandja jaoks.”

Kadi Oorni hinnangul on pensionikogumine pikaajaline investeering ning paarikuuline vahe praeguse osakute väärtuse kujunemise juures ei mängi lõpptulemuses ehk kättesaadavas pensionis olulist rolli.

Ivo Vanasaun rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonnast kinnitas, et seni on vigade avastamisel maksuamet tööandjaga võimalikult kiiresti ühendust võtnud.

Inge Rumessen