Eesti
Filtreeri
ERGO ja Hansa Investeerimisfondid tegid sissemaksed fondidesse
Ühispanga Varahaldus tegi sissemaksed kogumispensioni fondidesse
Tööandjad saavad kontrollida töötajate liitumist kogumispensioniga
Tööandja vastutab töötaja raha jõudmise eest pensionifondi
LHV ja Sampo pensionifondid napsavad kõrgepalgalised endale
Siiri Oviir peab kogumispensioni kampaaniat õnnestunuks
Stabiilsus globaalse investeerimise kaudu

Tööandja vastutab töötaja raha jõudmise eest pensionifondi

17.06.02

Kogumispensioni süsteemi käivitumine lisas tööandjatele ühe vastutusrikka ülesande ? nad peavad kogumispensioni maksete korrektse kinnipidamisega hoolitsema, et töötajate raha jõuaks õigeks ajaks pensionikontodele ja sealt edasi pensionifondidesse tulu teenima.

Kuna esimeste, enne mai lõppu kogumispensioniga liitunud töötajate maksete kinnipidamist tuleb alustada juba 1. juulil, on viimane aeg ennast tööandja õiguste ja kohustustega kurssi viia.

Tööandja teavitamine kogumispensioniga liitumisest

Töötaja on kogumispensionide seadusest tulenevalt kohustatud oma tööandjat või tööandjaid teavitama valikuavalduse esitamisest. Kuna teavitamise viis ega tähtaeg ei ole seadusega reglementeeritud, peaks vastava korra kehtestama iga tööandja ise.
Siin tuleks silmas pidada järgmist:

  • Info liitumise kohta peab kindlasti jõudma tööandjani enne maksete kinnipidamise algust. Vastasel juhul ei saa tööandja täita oma kohustust ning tal tekib maksuvõlg. Samuti ei laeku isiku raha fondi ning osakute kasvust tulenev tulu võib jääda saamata.
  • Töötajal on kohustus teavitada tööandjat vaid kogumispensioniga liitumisest. See tähendab, et tööandjal ei ole õigust küsida koopiat valikuavaldusest ega nõuda töötajalt valitud fondi äramärkimist.
  • Eraldi tähelepanu peaks tööandja kogumispensioniga seoses pöörama töötajatele, kes on sündinud 1983. aastal või hiljem. 1983. aastal sündinud noortelt, kes juba töötavad, tuleb hakata kogumispensionimakset kinni pidama igal juhul 1. juulist. Seejuures ei oma tähtsust, kas noor inimene on esitanud kogumispensioni valikuavalduse või mitte. 1984. aastal sündinud ja hiljem tööturule sisenenud noortelt hakatakse kogumispensionimakseid kinni pidama 1. jaanuarist 2003.

Isiku liitumise kontrollimine

Tööandjal on ka endal võimalik kontrollida töötajate liitumist Eesti väärtpaberite keskregistris, kus peetakse kogumispensioniga liitunud isikute üle arvestust.

Lihtpäringu abil saab töötajate liitumist kontrollida ühekaupa internetis aadressil www.pensionikeskus.ee, sisestades päringuaknasse töötaja isikukoodi. See on lihtsaim võimalus kontrollida üksikute töötajate liitumist.

Massipäring on mõeldud suurearvulise töötajaskonnaga ettevõtetele, kus ühe isiku kaupa liitumise kontrollimine kujuneb väga töömahukaks. Massipäringu puhul tuleb töötajate isikukoodide nimekiri esitada Eesti Väärtpaberikeskusele.

Tööandja poolt maksete kinnipidamine

Pensionimaksete puhul kehtivad maksukorralduse seadusest tulenevad nõuded ja tähtajad. Töötaja palgast kinnipeetud pensionimaksed tuleb seega sarnaselt sotsiaal- ja tulumaksuga üle kanda maksuameti poolt määratud kontole töötasu väljamaksmisele järgneva kuu 10. kuupäevaks.

Tänavu, kogumispensioni süsteemi rakendamise aastal algab maksete kinnipidamine erandlikult juba 1. juulist – seda isikute puhul, kes liitusid kogumispensioniga 31. maini või kes on sündinud 1983. aastal.

Isikute puhul, kes liituvad vahemikul 01.06.-31.10.2002, alustatakse kogumispensionimaksete kinnipidamist 1. jaanuaril 2003.

Järgmistel aastatel liitujate maksete kinnipidamist alustatakse järgmiselt:
ajavahemikul 01.01.-31.10. liitujad – liitumisele järgneva aasta 1. jaanuar;
ajavahemikul 01.11.-31.12. liitujad – liitumisest ülejärgmise aasta 1. jaanuar;
1983. aastal ja hiljem sündinud tööturule sisenejad – isiku 18aastaseks saamisele järgneva aasta 1. jaanuar.

Oluline on teada, et arvestuse pidamine toimub kassapõhiselt. Seega tuleb alates 1. juulist makstavatelt töötasudelt ja muudelt sotsiaalmaksuga maksustavatelt tuludelt igal juhul kinni pidada 2% – pole tähtis, kas välja makstakse juuni või mingi muu perioodi tasud.

Maksete edastamisel ja maksudeklaratsioonide täitmisel peab tööandja jälgima, et deklaratsioon oleks täidetud korrektselt. Kui pensionimakse läheb valele kontole, võib vea hind kujuneda väga kõrgeks ning tööandja kohustus on tekkinud kahju hiljem hüvitada.

Samuti on oluline kanda kinnipeetud maksed üle õigetel kuupäevadel, sest mida kiiremini jõuab raha isiku poolt valitud fondi, seda varem hakkab summa kasvama.

Kui peaks siiski juhtuma, et ettevõte ei saa õigel ajal teada töötaja liitumisest ning arvestab seetõttu sotsiaalmaksu valesti, annab ettevõttele kindlasti tagasisidet maksuamet, kes saab liitunute nimekirja kohe pärast liitumisperioodi lõppu Eesti väärtpaberite keskregistrilt.

Kui maksuamet ei juhi mingil põhjusel tööandja tähelepanu vigadele sotsiaalmaksu arvestuses ja tööandja ei pea töötaja palgast 2%-list makset kinni, peaks viga välja tulema füüsilise isiku iga-aastase maksudeklaratsiooni esitamise käigus.

Tööandja ülesanded seoses kogumispensioniga:

  • Tuletage töötajatele meelde, et nad teavitaksid teid õigel ajal oma liitumisest kogumispensioniga.
  • Kandke hoolt, et alustate õigel ajal ka nende 1983. aastal ja hiljem sündinud töötajate pensionimaksete kinnipidamist, kes pole valikuavaldust ise esitanud.
  • Vajadusel kontrollige töötajate liitumist Eesti väärtpaberite keskregistris.
  • Tänavu enne 1. juunit liitunud töötajate kogumispensioni-maksete kinnipidamist alustage 1. juulil; 01.06.?31.10. liitunud isikute puhul aga 1. jaanuaril 2003.
  • Pensionimaksed tuleb sarnaselt sotsiaal- ja tulumaksuga üle kanda maksuameti poolt määratud kontole töötasu väljamaksmisele järgneva kuu 10. kuupäevaks.
  • Pidage meeles, et pensionimaksete kinnipidamise arvestus toimub kassapõhiselt, mitte tekkepõhiselt.

Kuidas kontrollida töötajate liitumist Eesti väärtpaberite keskregistris?

Loe täpsemalt :: Kogumispensioniga liitunud isikute päringuvõimalused >>

 

Kaidi Oone
Arendusjuht
Eesti Väärtpaberikeskus