Eesti
Filtreeri
Alanud aasta tõi muutuse ka pensioni teise samba väljamakstes

2017

Leppik: teise sambasse lisamaksete lubamine pole sugugi mõeldamatu
Rootsi tõstab pensioniea 64 aastale
Ministeerium kolmandale sambale erandit ei kaalu
Kolmandast sambast võib saada suur komistuskivi
Pensionifondid teisest pensionisambast: paljude jaoks on see ainus pikaajaline sääst
Madise: riigil on õigus pensionit tulumaksuga maksustada

Tõnis Oja: fondide edukuse peamine tegur on fondijuht

27.10.10 Äripäev

Minu arvates on fondide edukuse peamiseks teguriks fondijuht, seepärast tuleks kindlasti järele uurida, kes on fondi juht ja millised on tema saavutused viimasel ajal olnud, märkis OÜ Rahajuht kaasasutaja Tõnis Oja.

„Kes tuleb 2040. aastal jalgpalli maailmameistriks?“ küsis Oja. „Pensionifondide kaudu investeerimise ajahorisont on väga pikk ning ennustamine, milline neist lõppkokkuvõttes kõige paremini meie sääste kasvatab, võrdub piltlikult ennustamisega, kes tuleb jalgpalli maailmameistrivõistluste võitjaks aastal 2030 või 2050,“ vastas ta.

Oja lisas, et ehkki kõik finantsspetsialistid räägivad nagu ühest suust, et valimisel ei tohi piirduda üksnes fondi tootlusega, pole neil tootluse kõrvale ka midagi konkreetset välja pakkuda. „Tootlus on nagu demokraatia, tal on väga palju puudusi, aga midagi paremat pole keegi suutnud välja pakkuda. Hooldustasud on erinevatel fondidel suhteliselt sarnased ning võrreldes fondijuhi edukusega siiski teisejärgulised.“

„Minu arvates on fondide, ka pensionifondide edukuse peamiseks teguriks fondijuht – tema erudeeritus, nägemus finantsturgudel toimuvast ning ilmselt ka intuitsioon,“ netis Oja.

„Seepärast tuleks kindlasti järele uurida, kes on fondi juht ja millised on tema saavutused, needsamad tootlused, viimasel ajal olnud. Kohe kindlasti ei peaks vaatama fondide viimase aasta tootlusi, seda tuleks teha pikema perioodi vältel ning vaatama ka kuidas on fondil läinud erinevatel perioodidel,“ rääkis Oja.

Selle nädalaga lõpeb pensionifondi valimise aeg.