Eesti
Uudised
Filtreeri
Teisest pensionisambast lahkusid eelkõige väheste säästudega leibkonnad

2022

Teise samba peatatud maksed kompenseeritakse 2023. aastal
MTA: Teise pensionisamba väljamaksete andmeid ei pea eeltäidetud tuludeklaratsioonil muutma

2021

Alates 2022. aasta veebruarist hakkab teise samba pensionikindlustusmakseid kindlustusseltside asemel tegema Sotsiaalkindlustusamet
Tähelepanu! Pensionikeskus alustas riigipoolsete kompensatsioonimaksete tegemist
Tähelepanu! Pensionikeskus alustas täiendavalt II sambasse laekunud summade tagasi kandmist
Ginter ja Agarmaa: kohus keelas võlgnikel pensionivara välismaale viimise

MTA: Teise pensionisamba väljamaksete andmeid ei pea eeltäidetud tuludeklaratsioonil muutma

22.02.22 Maksu- ja Tolliamet

Maksu- ja Tolliamet (MTA) juhib tähelepanu, et sotsiaalvõrgustikus Facebook levis ekslikku infot sisaldav soovitus II pensionisamba maksete deklareerimise kohta. Väljamaksete andmed on eeltäidetud ning neid muutes suunatakse deklaratsioon järelkontrolli.

Sotsiaalvõrgustikus Facebook levis postitus, milles soovitati inimestel kustutada tuludeklaratsioonil eeltäidetud andmed tabelis 5.1 II pensionisamba väljamaksete kohta ja sisestada need käsitsi tabelisse 5.2. Postituses väideti, et sellisel juhul arvestatakse väljamaksetelt 20-protsendilise tulumaksu asemel summalt 10 protsenti tulumaksu ning isikul on oodata tulumaksutagastust. See soovitus on vale.

„Meil on väga kahju, et viimastel päevadel on umbes 2500 inimest seda infot nähes oma tuludeklaratsiooni muutnud. Tabel 5.2 on mõeldud vanaduspensionieas saadud tulule, mistõttu arvutatakse tulumaksukohustus automaatselt ümber. Nende inimeste deklaratsioonid, kes on II samba väljamaksed valesti dekareerinud ning kellel pole õigust 10% tulumaksumäärale, suunatakse automaatselt järelkontrolli. See tähendab, et MTA töötaja võtab nendega ühendust ning palub deklaratsiooni parandada, mis omakorda lükkab tulumaksutagastuse oluliselt edasi. Kui muidu hakatakse enammakstud tulumaksu tagastama alates 25. veebruarist, siis järelkontrolli suunatud inimestele tagastatakse tulumaks alles peale andmete kontrollimist, mis võib võtta aega kuni 3. oktoobrini. Lisaks tuletame meelde, et valeandmete esitamine tuludeklaratsioonil on karistatav rahatrahviga, mille suurus on kuni 1200 eurot,” selgitas MTA füüsiliste isikute tulude ja maksustamise teenusejuht Annika Oja.

Oja lisas, et võimalike probleemide vältimiseks peaksid andmeid muutnud inimesed tuludeklaratsioonid uuesti korda tegema. “Selleks tuleb minna iseteeninduskeskkonda e-MTA, valida „Muudan deklaratsiooni” ning valida “Alustan uuesti MTA andmetega,” selgitas Oja.
“Tuletame meelde, et eeltäidetud deklaratsioonis on vaja muudatusi teha vaid juhul, kui andmed on ekslikud või puudulikud. Näiteks, kui on eeltäidetud kinnisvara müük, millelt tulumaksu tasuma ei pea – sel juhul tuleb eeltäidetud andmed kustutada. Võib olla ka vastupidi, et deklaratsioonile tuleb andmeid ise juurde märkida: näiteks saata pangast investeerimiskonto või eluasemelaenu intressid, deklareerida saadud üüritulu, välismaalt saadud tulu, krüptovara tehingud jne,”rääkis Annika Oja

Tänaseks on esitatud 445 000 üksikisiku tuludeklaratsiooni, mille alusel kuulub tagastamisele 154 miljonit eurot ja lisaks tuleb tasuda 15 miljonit eurot tulumaksu.