Eesti
Filtreeri
Pensionisäästud tulumaksurataste vahel
NB! Täiendava kogumispensioni (III sammas) info
SEB suurendab pensioniväljamaksete intresse. Igakuine pension tõuseb umbes 3% võrra
Eesti kogumispensioni registrit hakkab pidama AS Pensionikeskus

2016

Mis kasu on tööandjapensionist?
Pension2050 visioonikonverentsi esitlused ja järelkaja
4. novembril toimub Pension 2050 visioonikonverents

Swedbank tuleb turule uute pensionifondidega

13.09.16 Postimees

Kui veel selle aasta alguses tundus, et pensionifondide turul jäävad valikuvõimalused ja konkurents väiksemaks, siis eelkõige Indrek Neivelti, Sandor Liive ja veel mitme prominentse majandustegelase loodud pensioniühistu Tuleva kärarikas tulemine on sundinud olemasolevaid tegijaid jalgu kõhu alt välja võtma.

Viimase kahe aasta jooksul on turult kadunud kaks fondivalitsejat – 2014. aastal võttis Nordea pank üle Ergo pensionifondid ning praegu käib Danske pensionifondide liitmisprotsess LHVga.

Üha vaiksemaks muutuvat vett hakkas segama aga Tuleva, kes lubas pensionifondide valitsemistasud praegustega võrreldes mitu korda madalamaks tuua. Tuleva pensionifonde pole veel olemas, aga nende tegevus (esialgu siiski vaid lubadused) on sundinud praegusi turuosalisi tegutsema.

Mõni nädal tagasi teatas LHV kahe aktsiaindekseid järgiva pensionifondi (ühe teise ja ühe kolmanda samba pensionifondi) turuletoomisest sel sügisel. Eile teatas uute pensionifondide turule toomisest Swedbank.

Uued fondid on nn elutsüklifondid, mis on automaatselt juhitud. See tähendab, et portfelli juhitakse automaatselt mingite kriteeriumite järgi, üldjuhul on selleks kas aktsia- või võlakirjaindeks, ning portfelli koosseis muutub sõltuvalt tema sihtgrupi vanusest.

Näiteks noorte, 20–30 aasta vanuste pensionifondi portfellis võiksid olla peamiselt aktsiad, aga üle 50 aasta vanuste ja pensionieale lähenevate inimeste pensionifondides peamiselt võlakirjad. Kõigepealt tullaksegi välja elukaarefondiga, mis on mõeldud 1990.–1999. aastal sündinud inimestele. Hiljem luuakse fondid ka elanikkonna vanematele rühmadele.

Swedbanki investeerimisfondide juht Kristjan Tamla kinnitas, et uute fondide loomise ajendiks olid eelkõige nende klientide soovid, kes ei taha pärast pensionifondi valimist sellega enam tegeleda.

«Ärge segage mind, ma juba kogun,» vastavad Tamla sõnul paljud kliendid, kellele tahetakse pensionifondi müüa. Samas möönis ta, et oma osa on ka Tuleval.

«Nad ise on teise suhtes natukene agressiivsed, aga mina nende peale tige ei ole,» ütles Tamla. «Nad on turu vaikelust üles raputanud,» lisas ta.

SEB Varahalduse juhatuse liige Sven Kunsing ütles, et nendel pole automaatselt juhitavate pensionifondide kohta veel midagi öelda.

«Eks me oleme juba aastaid mõelnud erinevaid tooteid, aga pank on suur, inimesed mõtlevad, protsessid kestavad,» vastas Kunsing Postimehe küsimusele, millal nemad uute fondidega välja tulevad. «Enne kui meil midagi öelda ei ole, ei taha me ka rääkida. Ma vaatan, et teised räägivad, kuigi ettevõtetki veel ei ole,» lisas ta.

Lisaks uute fondide turule toomisele plaanib Swedbank alandada konservatiivse pensionifondi, K1 haldustasu seniselt 0,61 protsendilt 0,29ni ning kaotada alates 1. septembrist kolmanda samba pensionifondidesse sisenemistasud.

Tõnis Oja