Eesti
Filtreeri
Rahandusministeerium: kuidas hinnata pensionifondide tootlust?
Rahandusministeerium: demograafia väljakutsed
Tuleva kaalub kolmanda samba ja eraldi indeksifondi loomist
Kohustuslike ja vabatahtlike pensionifondidega seotud info kättesaadav pensionikontolt
Pensionide poolaasta: indeksit on raske võita
Uuring: Eesti inimesed valivad pensionifondi pigem kellegi teise soovituse järgi
LHV tuli välja valdavalt Eestisse investeeriva pensionifondiga

Sven Kunsing: Finantsinspektsioon ei andnud meile tagasisidet

12.10.06 Äripäev

SEB Eesti Ühispanga fondijuht Sven Kunsingi sõnul ei loe nende pensionifondi reklaamist välja eksitavat informatsiooni. Samuti ei andnud finantsinspektsioon Ühispangale adekvaatset tagasisidet parandusi tehtud reklaamklipi kohta.

“Ma väidan, et finantsinspektsiooni ülesandeks on reguleerida väärtpaberituru kutselisi osalisi, sealhulgas ka meid. Kuid see, kuidas nad seda reguleerivad, seda ma ei tahaks kommenteerida,” täpsustas Kunsing. Tema sõnul on Eestis investeerimistoodete reklaam, kui selline, nõrgalt reguleeritud valdkond, mis omakorda viib selleni, et reklaamide sisu sobivuse või mittesobivuse kohta saab anda ainult subjektiivseid hinnanguid ” Täna on selle kohta olemas vaid 1 investeerimisfondide seaduse säte. Me üritasime lähtuda sellest sättest (§ 243. (1) Kogu fondi kohta dokumentides esitatav ja fondi kohta avaldatav muu teave peab olema tõene, üheselt mõistetav ja ei tohi olla eksitav),
samuti proovisime muuhulgas oma tänaseks ärakeelatud klippi finantsinspektsiooniga kooskõlastada,” kommenteeris Kunsing.

“Kuskil seaduses pole öeldud, et me peame finantsinspektiooniga korduvalt kooskõlastama oma reklaame, ” lisas Kunsing. “Saatsime finantsinspektioonile parandatud reklaami 2.oktoobril. Kuna neilt ei tulnud mingit tagasisidet, siis me otsustasime, et ju see sobib. Esimest korda läks see reklaam eetrisse 6. oktoobril,” täpsustas Kunsing.

“Me ei üritanud väita seda, millele finantsinspektsioon vihjab. See on vale ja meie seda reklaami tekstist välja ka ei loe. Aga nagu näha, siis finantsinspektsioon seda teeb,” märkis Kunsing.

Ühispanga Reklaamklipi voiceover väitis järgmist:

Lugupeetud unetud, pensionikogumine ei põhjusta enam stressi! 2002. aasta juulis paigutasid esimesed kliendid 2% oma palgast SEB Ühispanga Progressiivsesse Pensionifondi. Tänu riigi 4%-lisele lisapanusele ja fondi tootlusele on igale toona palgast loovutatud 100 kroonile vastukaaluks tänaseks moodustunud 434 krooni suurune pensionivara. Kiirusta enne oktoobri lõppu SEB Eesti Ühispanka ja liitu meie pensionifondiga.

Parandustega lisati täpsustav lõik:

Andmed 01.09.2006 seisuga. Pensionisüsteemiga liitunu investeerib pensionifondi 2% oma brutopalgast, millele riik lisab 4% selle inimese sotsiaalmaksu arvelt. Summale on lisandunud SEB Ühispanga Progressiivse Pensionifondi tootlus +47,1% alates fondi tegevuse algusest (s.o. 01.07.2002 kuni 01.09.2006). Mineviku tootlus ei garanteeri sarnase tootluse kordumist tulevikus.

Oma 10. oktoobri juhatuse otsusega nr 74 hindas Finantsinspektsioon antud teksti eksitavaks teabeks.

Finantsinspektsioon tegi AS SEB Ühispanga Fondidele ettekirjutuse lõpetada eksitav reklaam panga veebilehel ja meediakanalites, sealhulgas televisioonis, teatas järelevalve. SEB Ühispanga Fondide reklaamis kutsutakse finantsinspektsiooni sõnul kliente eksitava väite abil liituma SEB Eesti Ühispanga II samba kohustuslike pensionifondidega või pensionifondi vahetama.

Kaisa Tahlfeld