Eesti
Filtreeri
Ergo soovib pensionifondide ärist loobuda
Kõik pensionifondide varahaldusfirmad on teist aastat kasumis
Rahvapensioni määr kasvas 140,81 eurolt 148,98 euroni.
Valmis rahandusministeeriumi koostatud statistika 2013. aasta kohta
Kulu eripensionäri kohta on ebaproportsionaalselt suur
Riigikontroll: pensionifondide reaaltootlus nullilähedane
Ministeerium: pensionisüsteemi muutmisega ei tasu kiirustada

Suur laenukoormus pidurdab pensionibuumi

28.12.04 Postimees

Kolmandasse pensionisambasse raha paigutamine kasvab, kuid suuremat buumi pidurdab madal elatustase ja suur laenukoormus.

«Detsember on pensionikindlustusele hea aeg, kui tehakse ka olemasolevatesse lepingutesse täiendavaid makseid,» rääkis Ühispanga Elukindlustuse juhatuse liige Aira Tammemäe.

«Raha tuleb viimastel päevadel pensionifondidesse palju rohkem,» kinnitas ka Hansapanga fondijuht Alvar Roosimaa.

Kui kogumispensioni ehk teise pensionisambaga oli eilseks liitunud üle 426 000 inimese, siis täiendavasse kogumispensioni ehk kolmandasse sambasse oli oma säästud paigutanud 72 500 inimest.

Neist 90 protsenti kogub raha kindlustusseltsides ja kümnendik pensionifondides. Kui kindlustus annab pensioniraha säilimisele garantii, siis investeerimisfondid lubavad riskialtimatele suuremat tulu, kuid ka raha kaotamise oht on suurem. Kolmandasse sambasse on investeeritud kokku ligi miljard krooni.

Väiksemad maksud

«See oli erakordselt hea aasta, mis annab koos maksusoodustusega aktsiafondis ligi 50-protsendilise tootluse,» märkis Roosimaa.

Detsembris kasutavad paljud inimesed kolmandat pensionisammast ka maksude optimeerimiseks, et järgmisel aastal investeeritud summalt 26-protsendiline tulumaks maksuametilt tagasi saada. Mullu kasutas kolmanda pensionisamba mahaarvamise võimalust tuludeklaratsioonides 50 403 inimest ja keskmine pensioniinvesteering ulatus 6390 kroonini.

Kindlustusseltside kinnitusel sõlmitakse tänavu ligi 15 000 uut pensionikindlustuse lepingut, mis on samas suurusjärgus eelmise aastaga. «Ootasime kümneprotsendist kasvu, aga peame leppima nulliga,» tõdes Tammemäe. «Eks oma osa selles on laenuturu kiirel kasvul – inimesed pigem remontisid oma korterit või ostsid uue maja ja säästmiseks jäi vähem võimalusi.»

Mõnus vanaduspõli

Sampo Elukindlustuse turundusjuhi Hele Leppiku sõnul piirab kolmanda samba arengut ka madal elatustase ehk paljudel inimestel ei jää raha säästmiseks üle. «Samas on ka inimeste teadlikkus üsna nõrk – ei saada aru, et vaid teisest pensionisambast ei piisa mõistliku pensioni kindlustamiseks,» lisas Leppik.

Alvar Roosimaa sõnul on võimalik ka fondi abil maksumäära alanemine enda kasuks pöörata ehk raha veel tänavu sisse maksta ja 26 protsenti maksuametilt tagasi saada ning kolme aasta pärast see juba 20-protsendilise tulumaksumääraga välja võtta.

Rahandusministeeriumi otseste maksude talituse juhataja Ivo Vanasauna sõnul on raha väljamaksmisel kolmandast sambast samad maksumäärad, mis sel hetkel kehtivad.

Aivar Reinap

Kolmas pensionisammas

Vabatahtlik pensionikindlustus ehk kolmas pensionisammas annab 26 protsenti tulumaksusoodustust aasta jooksul tehtud sissemaksetelt, mis ei ületa 15 protsenti brutosissetulekust.

  • Kogutud summat saad kasutama hakata juba 55. eluaastast alates.
  • Igakuised või kvartaalsed väljamaksed on maksuvabad.
  • Mullu deklareeris kolmanda samba investeeringuid 50 403 inimest, kelle keskmine investeeritud summa ulatus 6390 kroonini.

Allikas: maksuamet, pensionikeskus