Eesti
Filtreeri
Arvamus: teise samba kuldne kesktee
Sampo Life: II samba raha riigi võlakirjadesse
Paanika lammutab pensionisambaid
Arrak on külmutatud pensionimaksete kompenseerimise vastu
Teise samba külmutamine närib pensione
Nordea: isiklik pensionimakse peaks jätkuma
Vitsur: pensionireformist loobumine Brüsselit ei veena

Silja Saar: peaminister tõlgendab fakte valesti

09.04.09 Äripäev

Danske Capital AS-i tegevdirektori Silja Saare sõnul põhineb peaministri Andrus Ansipi süüdistused teise samba fondivalitsejate aadressil faktide valel tõlgendamisel.

Järgneb Silja Saare kommentaar:

Tänasel pressikonverentsil süüdistas peaminister Andrus Ansip teise samba fondivalitsejaid kehvas töös võrreldes teiste riikide ametivendadega. Võrdlusbaasina kasutas peaminister Eesti pensioniindeks EPI tootlust (jaanuar kuni oktoober 2008) ja sama aja kohta tehtud OECD pensioniturgude ülevaatega. Valitsusjuht jõudis järelduseni, et Eesti pensionifondide tootlus on olnud umbes 30% miinuses, samal ajal kui Tšehhi pensionifondid on tootnud ligi 2%.

Pressikonverentsil esitatud võrdlev tabel ei arvesta erinevate riikide pensionifondidele kehtestatud investeerimispiiranguid ning seetõttu on see vale baas järelduste tegemiseks pensionifondide eduka või ebaeduka töö kohta riikide kaupa. Graafiku tegelik sisu on näitlikustada aktsiaturgude mõju erinevate riikide pensionisüsteemidele 2008. a.
OECD dokumendis on koos esitatud näiteks Iirimaa ja Tšehhi pensionifondid, kusjuures Iirimaa pensionifondide keskmine aktsiaosakaal on 66%, samal ajal kui Tšehhi pensionifondide keskmine aktsiaosakaal jääb alla 5%.

Antud situatsioonis oleks olnud korrektsem võrrelda Tšehhi fonde Eesti võlakirjadesse investeerivate pensionifondidega, millede tootlus samal ajal jäi samuti null ümber.

OECD dokument rõhutab, et niivõrd lühiajaliste tulemuste võrdlemine võib kergesti viia valede järelduste tegemiseni.

Muuhulgas hoiatatakse selles samas dokumendis, et kriisi negatiivse mõju tõttu pensionisüsteemidele peaks poliitikud pensionisüsteeme reformivaid otsuseid vastu võtma äärmiselt läbimõeldult ning ettevaatlikult. Samuti soovitatakse pigem maksete suurendamist, mitte vähendamist, et kohanduda finantsturgude kriisist tulenevate tagajärgedega.

Virge Lahe