Eesti
Filtreeri
Pensioni II samba sissemakseid jätkab 181 601 inimest
Pensioni II samba sissemakseid jätkab 169 306 inimest
Eesti Väärtpaberikeskus sai 15 aastaseks
Kogumispensioniga on liitunud 591 245 inimest, fondide kogumaht 14 308 miljonit krooni
Eesti müüb SRÜ riikidele oma kogumispensionisüsteemi
Eesti väärtpaberikeskus saab 15 aastat vanaks
Pensionifondi uuesti muuta ei lasta

SEB: pensionifondid on kriisist õppinud

30.10.09 E24

SEB Varahalduse juhatuse liige Sven Kunsing kinnitas, et jätkab ise makseid pensionimakseid ja soovitab seda teha ka kõikidel teistel.

Ma ei näe, et rahvastiku vananemise tõttu suudaks riik mulle tulevikus elamisväärset pensioni tagada isegi tänasel tasemel (maksumaksjate hulk väheneb, pensionäride hulk kasvab ja ei saa loota meeletutele tulevastele maksutõusudele) – järelikult tuleb endal pensionipõlveks raha koguda.

Riik on lubanud kompenseerida omapoolsed praegu ärajäävad maksed. Riik, parlament ega valitsus ei ole praegustes majandusraskustes süüdi ja ma toetan nende euro eesmärki ega pane seetõttu «teise samba lepingust taganemist» neile kuidagi pahaks. Lubatav kompensatsioon on lisaboonuseks.

Ma usun, et pensionifondide valitsejad on sajandi finantskriisist õppinud ning teinud palju järeldusi, muutnud sellest tulenevalt oma investeerimisprotsesse ja suhtumist mitmetesse varaklassidesse ning tublisti muutnud oma portfelle. See peaks tagama stabiilsema investeerimistulemuse tulevikus.

Usun, et kriisiaeg ja sellele vahetult järgnev aeg on parim aeg pikaajaliste investeeringute soetamiseks. Jah – eesseisev tulevik ei ole kaugeltki pilvitu, aga pensioniinvesteeringuid ei saa vaadata ainult ühe- või kaheaastases perspektiivis. Pealekauba, kui kõigile oleks üheselt selge, et ees ootavad väga head ajad, siis tasuks olla investeeringute osas pigem skeptiline ja ettevaatlik.

Usun, et säästmine ja investeerimine on midagi, mis on igal juhul õigem tegevus kui lihtsalt raha raiskamine või «investeerimine elukvaliteedi parandamisse». Loomulikult ei kõlba investeeringud selga või suhupanemiseks, aga säästmise ja tarbimise vahel tuleb leida tasakaal. 2% brutopalgast pensioniks säästmist ei saa pidada kuigi tõsiseltvõetavaks investeerimistegevuseks, kuid on positiivne, et nii paljud eestimaalased on seda teed läinud. Alternatiiv oleks olnud tänaseks kogunenud ligi miljard eurot kulutada «ilusatele asjadele», mis tänaseks koguks lihtsalt kuskil tolmu või on ise tolmuks pudenenud.