Eesti
Filtreeri
Pensionär – riigi võlausaldaja
Sotsiaalminister ei näe pensionireformis ülekohut
Kommentaar: Pension seob põlvkondi
III liitumisperioodil otsustas kogumispensioni kasuks 143 931 inimest
Nelja aastaga kerkivad pensionid ligi tuhat krooni
Pensionitõus sõltub paari tuhande meestöölise keskmisest palgast
Pensionifondid peavad liitumisrallit õigustama

SEB: II samba maksed võiks peatada noorematel inimestel

31.03.09 Eesti Päevaleht

Pensionisüsteemi, mis ei pea rasketele aegadele vastu, ei saa nimetada jätkusuutlikuks, kommenteerib Indrek Holst SEB-st valitsuse kava külmutada II samba maksed.

Kui maksed peatatakse, siis võime kindlasti rääkida kriisist Eesti pensionisüsteemis, ütleb SEB Elu- ja Pensionikindlustus juhatuse esimees Indrek Holst. Tema sõnul ei saa süsteemi mis ei pea rasketele aegadel vastu, ei saa nimetada jätkusuutlikuks, mis tähendab, et pensionisüsteemi tuleb jõuliselt reformima hakata.

“Teatud mõttes tuleb tunnustada valitsuse pingutusi. Kõik peavad suutma täna oma mätta otsast kaugemale vaadata, ükski säästuettepanek ei tohiks olla tabu. Samas peaks II samba maksete kallale minek olema kokkuhoiukohtade järjekorras kõige lõpus,” räägib Holst.

“Kui maksed peatatakse, siis seda peaks tegema nii, et makseid ei peatata neil, kel on jäänud pensionini näiteks vähem kui 15 aastat. Selge on see, et pikas perspektiivis lööks maksete peatamine vähem valusalt just neid inimesi, kellel on jäänud rohkem aastaid koguda,” lisas Holst.

Holst lisab, et pensionikontosid on mõjutanud finantskriis ning sammaste tootluse paranemine sõltub edasisest maailma majandusarengust. Seetõttu tuleks jätkata riigipoolseid makseid neile, kelle investeeringu tähtaeg on lähenemas. Pensioniea künnisel jõudnud II samba omanikel on vähem võimalusi oma investeerimistulemuse parandamiseks ning maksete jätkumine on nende huvides. Nooremad jõuavad üle elada nii uusi tõuse kui ka langusi, kuid kuna pensioniinvesteering on pikaajalise loomuga, on neil suuremad sansid parema tulemuse saavutamiseks.

Toimetaja: Mikk Salu