Eesti
Filtreeri
Lepik pensionifondidest: inimese õigus on fondi vahetada
Pensioni teist sammast võib ees oodata rida muudatusi
Pensionimaksete jätkamist on soovinud üle 80 000 inimese
Naised on agaramad II samba maksete jätkajad
Kaidi Ruusalepp: rohkem peaks tulevikule mõtlema
Ligi 75 000 inimest soovivad jätkata sissemakseid pensioni II sambasse
Kohustusliku kogumispensioni sissemaksetest alates 2010.aastast

Seadus kohustab pensionifondi osaku vahendajat kundele pädevat nõu andma

06.07.10 E24

Rahandusministeeriumis valminud ja eile kooskõlastusringile läinud kogumispensionide seaduse muudatused panevad muu hulgas teenuseosutajale kohustuseks hinnata vabatahtliku pensionifondi osakute sobivust kliendile.

Rahandusministeeriumi kindlustuspoliitika osakonna peaspetsialist Kertu Fedotov ütles, et kuna kolmandas sambas on pensioni kogumise võimalusi mitmeid ning valik tuleb teha erineva riskitasemega pensionifondide ning erinevate tingimustega kindlustuslepingute vahel, tuleb kehtestada vabatahtliku pensionifondi osakute sobivuse hindamise kohustus. «Kohustus aitab kaasa sellele, et pensionikoguja omale sobiva pensioni kogumise viisi valiks,» sõnas Fedotov.

Praeguse regulatsiooni alusel puudub fondivalitsejal, nagu ka kontohalduril ehk pangal, kes pakub vabatahtliku pensionifondi osakuid, kohustus hinnata vabatahtliku pensionifondi osakute sobivust kliendile. Samas on näiteks pangad ja investeerimisühingud tulenevalt väärtpaberituru seadusest kohustatud muude investeerimisteenuste puhul hindama eelnevalt teenuse sobivust kliendile, omandades selleks vajaliku teabe kliendi teadmiste ja kogemuste kohta, samuti kliendi riskitaluvuse ja investeerimiseesmärkide kohta.

Käesoleva eelnõuga tuuakse teenuse sobivuse hindamise kohustus sisse ka vabatahtliku pensionifondi osakute kliendile sobivusega seonduvalt. «Sarnased kohustused kehtestatakse hetkel menetluses oleva ühe teise mitut finantssektori seadust muutva seaduse eelnõuga kindlustusandjatele ja kindlustusvahendajatele ning krediidiasutustele seoses vastavalt investeerimisriskiga elukindlustuslepingute, sealhulgas täiendava kogumispensioni kindlustuslepinguna sõlmitava investeerimisriskiga elukindlustuslepingu sõlmimise ning investeerimishoiuse pakkumisega,» rääkis Fedotov.

Kontrolli pensionifondivalitsejate ja kontohalduritest pankade üle teeb finantsinspektsioon.

Eelnõu jõustumiseks on planeeritud 1. jaanuar 2011, kuid mitmed muudatused, mis eeldavad rakendamiseks veidi pikemat ettevalmistusaega, jõustatakse 2011. aasta 1. aprillil või veelgi hiljem.