Eesti
Filtreeri
Konkurentsiamet soovitab piiranguid pensionifondidele veelgi vähendada
Swedbank on tiheda pensionifondi vahetamise vastu
Ministeerium soovitab konkurentsiameti öeldust järeldusi mitte teha
Pensionisamba valik läheb täiesti vabaks
Rahandusministeerium saatis kooskõlastusringile kogumispensionide seaduse muudatused
Seadus kohustab pensionifondi osaku vahendajat kundele pädevat nõu andma
Eelnõu: vaheta pensionifondi mitu korda aastas

Riigikontroll: pensionifondide reaaltootlus nullilähedane

27.02.14 Äripäev

II samba pensionifondide keskmine reaaltootlus on nullilähedane, kuna investeeritakse passiivselt ja valitsemistasud on suured, selgub riigikontrolli aruandest pensionisüsteemi jätkusuutlikkuse kohta.

Riigikontrolli teatel soodustab praegune süsteem varajast pensionile minekut, mis süvendab pensionikindlustuse puudujääki. „Kohustusliku kogumispensioni süsteemi oleks vaja rakendada viisil, mis viiks soovitud tulemusteni ja looks toimiva konkurentsi II samba fondide vahel. Pensionisüsteem vajab pikaajalist kava, eriliiki pensionide reformimist ja II samba fondide regulatsiooni edasiarendamist,“ teatab riigikontroll. Aruande järgi vajab riik pikaajalist plaani, kuidas tagada pensionisüsteemi jätkusuutlikkus tööealiste inimeste vähenemise, pensionäride arvu suurenemise ja oodatava eluea kasvu tingimustes.

Riigikontrolli hinnangul tuleks vähendada vahet II samba võimaluste ja ootuste vahel. „Kuigi II samba fondide peamine eesmärk on kasvatada pensionikogujate raha ostujõudu, on fondide keskmine reaaltootlus nullilähedane,“ vahendas aruanne riigikontrolli järeldusi. „Fondidevahelise konkurentsi vähesus on viinud olukorrani, et investeeritakse passiivselt ja tootlus on väike, kuid valitsemistasud on suured. II sammas ei ole veel täitnud ka teisi kohustusliku kogumispensioni süsteemi loomisel seatud eesmärke. II samba fondid on Eesti majanduse ja finantsturgude arengut mõjutanud vähe.“

Riigikontrolli teatel tuleks riigil otsustada vajalike meetme rakendamine esimesel võimalusel, et tagada pensionisüsteemi jätkusuutlikkus.

Ken Rohelaan