Eesti
Filtreeri
Kolmanda samba fondid ärkavad varjusurmast
Riik kaitseb pensioni, hoiust ja investeeringut
Kogumispensioni pressibriifing – vahekokkuvõte seisuga 31. okt. 2002
Kogumispensioniga liitus 31. oktoobri lõpuks 207 200 inimest
Pensioni teine sammas tekitab riigi rahakotile pingeid
Nestor: mida rohkem II sambaga liitujaid, seda vähem ümbrikupalku
Eakad kõhklevad, ent valivad siiski kogumispensioni

Raha hoogsale kasvule fondis eelneb pikk ooteperiood

09.01.03 Eesti Päevaleht

Pikaajaline investeerimine aktsiaturgudele on võimaldanud teenida kõige suuremat tulu. Ajaloost on aga teada, et suurimad hinnatõusud leiavad aset lühikese perioodi jooksul.

  • Seesami Kasvufondi tootlus oli maailma keskmisest parem
  • Suurimad hinnakõikumised toimuvad lühiajaliselt

“Ajaloost on ka teada see,” ütles Seesam Elukindlustuse turundusjuht Magnus Lužkov, “et kiirele aktsiate hinna tõusule on eelnenud pikki perioode, kus hind ei tõuse ja isegi inflatsioon jääb ületamata.”

“Asjaolu, et fondi osak on langenud poole aastaga kolm protsenti, ei näita liiga lühikese perioodi tõttu investori tegelikku kaotust või võitu,” ütles Seesam Varahalduse fondijuht Henri Kaar.

“Languse põhju on asjaolu, et sel ajal langesid maailma aktsiaturud 18 protsenti. Eurotsooni riikide võlakirjad tõusid samas umbes 7 protsenti. Et mõlemate varaklasside osakaal meie portfellis on umbes 50-50, siis selliste portfellide langus maailmas on keskmiselt 5 protsenti. Seesami Kasvufondi portfelli tootlus oli seega maailma keskmisest parem.”

Paljudel teistel fondidel on Kaare sõnul rõhk Balti, Ida- ja Kesk-Euroopa turgudele investeerimisele. Nende turgude tootlused on olnud suurte (Lääne-Euroopa, USA ja Aasia) omadest paremad ja sellepärast on ka konkurentide kasvufondide tootlused Seesami omast paremad.

Kaare sõnul peaksid investorid valima fondi selle järgi, millistele turgudele fond investeerib ja millise riski võtab. “Ja siis hindama fondihaldurit selle järgi, kas ta on sarnase investeerimispoliitikaga fondide keskmisest tootlusest parem või halvem.” Riskide jaoks on näiteks kolmas sammas või muud alternatiivsed fondid, kus võib investeerida kitsalt ühte regiooni või sektorisse ja loota siis ruttu miljonäriks saada.

Anti Ronk