Eesti
Filtreeri
III samba fondiosakud kolivad väärtpaberikontodelt pensionikontole
SEB: eestlased prognoosivad oma elu pikkuseks üle 85 aasta ega kiirusta pensioni saabumisel tööd lõpetama
Vabatahtlikku pensionisambasse panustab vaid käputäis tööandjaid
Paradoks? Eestlasi ei huvita oma pensioni suurus, aga seda kogutakse innukalt
Eestis on ülalpeetavaid juba ammu rohkem kui töölkäijaid
Kolmanda pensionisambaga liitujaid jääb järjest vähemaks
LHV tuli välja valdavalt Eestisse investeeriva pensionifondiga

Poola reformib pensionisüsteemi

29.03.11 Finantsvaade

Poola parlament võttis vastu otsuse reformida 1999. aastast muutumatuna püsinud pensionisüsteemi. Poola pensionisüsteem on analoogne Eesti omale – süsteem koosneb kolmest pensionisambast, millest esimesed kaks on kohustuslikud ja kolmas vabatahtlik.

Kui seni maksid poolakad kohustuslikus korras II sambasse 7,3% oma sissetulekutest, siis seadusemuudatuse kinnituse leidmisel senatis suundub II sambasse kõigest 2,3%. Järelejäänud 5% suunatakse riigi kukrusse ehk teisisõnu pensionisüsteemi I sambasse tänaste pensionäride pensionimaksete katteks.

Poola pensionireform ei ole küll nõnda kardinaalne kui eelmisel aastal Ungari poolt rakendatu, kus sisuliselt riigistati pensionisäästud, kuid siiski on tegu olulise muutusega pensionisüsteemi kursil.

Kui OECD oma hiljutises raportis “Pensions at a Glance 2011” käsitles ühe riikide finantspositsiooni jätkusuutlikust tagava arenguna riikliku pensioni osatähtsuse vähendamist ja inimeste isikustatud pensionikogumise stimuleerimist, siis ülalkirjeldatud Poola parlamendi poolt vastuvõetud otsus on vastuolus pikaajalise jätkusuutlikkusega ning teenib selgelt vaid lühiajalist eesmärki – parandada riigi eelarvepositsiooni.

Märten Kress