Eesti
Filtreeri
Nordea: võiksime osta riigifirmade võlakirju
Kohalik kapitaliturg ei tõmba Eesti pensionifonde
Kohustusliku kogumispensioni sissemaksed 2012. ja 2013. aastal
Iga kuues pensionikoguja vahetas mullu fondi
Möödunud aastal liitus kogumispensioni süsteemiga 14 113 inimest
Eelmisel aastal jäi plussi vaid kuus II samba pensionifondi

2011

Kohustuslike pensionifondide kulud-tulud tuleb edaspidi eraldi esitada

Poola reformib pensionisüsteemi

29.03.11 Finantsvaade

Poola parlament võttis vastu otsuse reformida 1999. aastast muutumatuna püsinud pensionisüsteemi. Poola pensionisüsteem on analoogne Eesti omale – süsteem koosneb kolmest pensionisambast, millest esimesed kaks on kohustuslikud ja kolmas vabatahtlik.

Kui seni maksid poolakad kohustuslikus korras II sambasse 7,3% oma sissetulekutest, siis seadusemuudatuse kinnituse leidmisel senatis suundub II sambasse kõigest 2,3%. Järelejäänud 5% suunatakse riigi kukrusse ehk teisisõnu pensionisüsteemi I sambasse tänaste pensionäride pensionimaksete katteks.

Poola pensionireform ei ole küll nõnda kardinaalne kui eelmisel aastal Ungari poolt rakendatu, kus sisuliselt riigistati pensionisäästud, kuid siiski on tegu olulise muutusega pensionisüsteemi kursil.

Kui OECD oma hiljutises raportis “Pensions at a Glance 2011” käsitles ühe riikide finantspositsiooni jätkusuutlikust tagava arenguna riikliku pensioni osatähtsuse vähendamist ja inimeste isikustatud pensionikogumise stimuleerimist, siis ülalkirjeldatud Poola parlamendi poolt vastuvõetud otsus on vastuolus pikaajalise jätkusuutlikkusega ning teenib selgelt vaid lühiajalist eesmärki – parandada riigi eelarvepositsiooni.

Märten Kress