Eesti
Filtreeri
Lepik pensionifondidest: inimese õigus on fondi vahetada
Pensioni teist sammast võib ees oodata rida muudatusi
Pensionimaksete jätkamist on soovinud üle 80 000 inimese
Naised on agaramad II samba maksete jätkajad
Kaidi Ruusalepp: rohkem peaks tulevikule mõtlema
Ligi 75 000 inimest soovivad jätkata sissemakseid pensioni II sambasse
Kohustusliku kogumispensioni sissemaksetest alates 2010.aastast

Pessimismiks pole põhjust

16.12.04 Äripäev

Venemaa aktsiaturg oli ja jääb väga riskantseks, aga samas annab rahateenimiseks väga häid võimalusi. Kadunud pole poliitilised riskid, millele lisandub suur sõltuvus maailma energiakandjate ja metallide turust. Nende kaupade hinnad kasvavad seepärast, et kasvab maailmamajandus.

Investeerimine aktsiatesse on regioonist sõltumata alati riskantne. Hindade kõikuvus Nasdaqil ei ole Vene börsist oluliselt erinev, aga sealsed aktsiad on palju kallimad.

Mis puutub Jukose ja nüüd ka Vimpelcomi asjadesse, siis seda ma ei nimetaks Venemaa aktsiaturu, vaid konkreetsete firmade probleemiks. Muidugi on kurb, kui võimud sisuliselt hävitavad riigi kõige edukama ettevõtte. Selle riskiga tuleb aga Venemaal lihtsalt arvestada. Kui mõnel firmal tekivad sarnased probleemid, pole selle ettevõtte väärtpabereid mõtet enam hoida ja need tuleks kiiresti maha müüa.

Aga Venemaa turul on väga häid aktsiaid ning ilmselt tuleb neid ka juurde. Näiteks on väga huvitavad regionaalsed telekomid ning eriti nende eelisaktsiad, sest need on lihtaktsiatest odavamad. Tundub, et väga odavad on metallitootjate ja Sberbanki aktsiad.

Tuleb mainida, et paljude väärtpaberite hinnad ei läinud praeguse suure langusega kaasa. Seega võib kokkuvõttes öelda, et Venemaa turgu tuleb suhtuda kui suure potentsiaaliga keskmisest kõrgema kõikuvusega turgu.

Dmitri Fokin
Delovõje Vedomosti börsitoimetaja