Eesti
Filtreeri
Pensionifondi tuleb valida informeeritult
Pensionärid nõuavad vähemalt 240-kroonist pensionitõusu
Soovijatel on võimalus esmakordselt vahetada kohustusliku pensionifondi osakuid
Hansapanga pensionifondide maht tõusis üle 1 miljardi krooni
IMFil mure pensionisüsteemi pärast
Kiiretel täis kaks kogumisaastat
Tšehhidel 42 miljardit krooni pensioniraha koos

Pensionireform raputab Euroopat

30.10.03 Eesti Päevaleht

Pärast seda, kui Itaalia valitsus esitas esmaspäeval parlamendile rahva seas suurt pahameelt põhjustanud pensionireformi kava, hakkavad reedel neljatunnise üldstreigi korraldanud ametiühingud täna arutama uusi protestiaktsioone.

Tundub, et miski pole Euroopas ebapopulaarsem kui pensionireform – ent ometi pole valitsustel kuigi palju valikuvariante.

Reedel marssisid Itaalia tänavatel sajad tuhanded töö katkestanud inimesed, protesteerides valitsuse kava vastu tõsta vanaduspuhkusele minemise iga.

Saksamaal tabas Brandenburgi liidumaa valimistel kantsler Gerhard Schröderi sotsiaaldemokraate hävitav kaotus – ning ka selle kirjutavad vaatlejad just valitsuse reformikavade arvele.

Ka Prantsusmaad ning Austriat on tabanud reformiplaanide pärast kogu maad haaravad üldstreigid.
Mõni ime, et paljud valitsused üritavad pealetungiva demograafilise kriisi ees silmi sulgeda ning lükata see tulevaste juhtide kraesse. Itaalia valitsus ütleb aga, et enam viivitada ei tohi.

Praegu naudivad itaallased üht maailma heldeimat pensionisüsteemi. Kui nad on teinud riiklikku pensionifondi vähemalt 37 aastat sissemakseid, võivad nad jääda vanaduspuhkusele isegi varem kui 57-selt. Kui töötada vähem, siis täit pensioni ei saa, kuid paljud otsustavad osalistegi hüvitiste kasuks.

Peaminister Silvio Berlusconi tahab tõsta kohustuslike tööaastate arvu kolme aasta ning pensioniiga viie aasta võrra. Itaalia suurima ametiühingute ühenduse CGIL juht Guglielmo Epifani lükkas reedel need mõtted kui täiesti vastuvõetamatud tagasi.

“Streigime, näitamaks valitsusele, et Itaalia töötajate enamus on eelarve ning nn pensionireformi vastu,” rääkis ta.

Saksamaal utsitab reformiste tagant kopsakas eelarvedefitsiit. Sel aastal jääb pensionikassast puudu kümme miljardit eurot.

Krister Paris,
Raadio Vaba Euroopa