Eesti
Filtreeri
300 miljonit teise samba fondidest haihtunud
Ka osa eestlaste pensioniraha haihtus börside languse tõttu
Börside kukkumine üle maailma tirib ka pensionifondid endaga alla
Pensionifonde on võimalik vahetada
Aktsiapensionifond sai vahefinišivõidu
Eestlaste pensionitainas kerkib üha enam ka Vene aktsiates
Tšiili oli pensionireformi pioneer ja Eesti eeskuju

Pensioniraha paigutamist juhtigu ratsionaalsus

30.07.02 Postimees

Üks on kindel – aktsiaturud liiguvad nii üles kui alla. Ja kuigi see on täiesti tavaline ja teatud regulaarsusega korduv nähtus, tunduvad hetked, mil turg on madalseisus, alati piisavalt uudsetena, et küsida: kas nüüd on lõpp lähedal?

Tõsi ta on, et aktsiaturud on viimastel nädalatel jõudnud oma lähiajaloo madalaimatele tasemetele. Investeerimine, aktsiad ja see, et ei lähe hästi, on juba pea kõigi inimeste keelel. Loetakse kokku neid summasid, mida aktsiafondid, Bill Gates või teised ärimaailma vägevad on kaotanud. Küsitakse, kas nüüd on õige aeg aktsiad müüa või lükata börside madalseisu pärast edasi pensioniks kogumisega alustamine.

Enne kui ennatlike otsuseid teha või lasta end pimestada Ameerika pensioniplaanide kaotustest, tasuks meelde tuletada pikaajalise säästmise põhitõed ning see, kuidas on korraldatud pensioniraha paigutamine Eestis. Ja uskuge mind – nii nagu muudes eluvaldkondades, ei saa ka pensioniplaanide puhul Eesti ja Ameerika vahele võrdusmärki tõmmata.

Viimase aastakümne jooksul on kogu maailmas pensioniks kogumisel läinud sõnaõigus töötajatele, sedavõrd kui on vähenenud riigi poolt sponsoreeritud pensioniskeemide osakaal.

Loe kogu artiklit Postimehe leheküljelt >>