Eesti
Filtreeri
Juurdepääs Pensioniregistrisse on ajutiselt suletud 12. juunil kell 20:00-24:00
Info kogumispensioni II sambaga liitunud inimestele
Enda ja lähedaste tulevikule rõhuvad meeldetuletused suurendavad sissemakseid pensionisambasse
Värsked andmed paljastavad pensionite tegeliku suuruse
Veebikonverents „Pensionipäev“ 12. märtsil
Niigi madal pensioni asendusmäär võib Eestis aastatega veelgi langeda
OECD: Eesti töötajaid ootab üks madalamaid pensioni asendusmäärasid EL-is

Pensionikindlustuse turul algas kauaoodatud ühinemine

15.07.04 Postimees

Kohustusliku pensionikindlustuse turul algas kauaoodatud ühinemine, kui väikesemahuliste pensionifondide haldurid LHV ja Seesam otsustasid kulude kärpimiseks ja usalduse suurendamiseks jõud ühendada.

Eile teatasid LHV Varahalduse ja Seesam Varahalduse aktsionärid, et on otsustanud ettevõtted ühendada. Klientidele tähendab see ennekõike fondihaldurite usaldusväärsuse kasvu. Investeerimisstrateegiaid firmad esialgu muuta ei kavatse.

Samuti jäävad iseseisvalt tegutsema kõik kahe halduri viis teise samba ehk kohustusliku pensionikindlustuse fondi.

«Meil on nüüd kokku 10 000 teise samba klienti ning nende raha investeerimisel ei toimu ühendamise tõttu mingeid muutusi,» lubas LHV Varahalduse juhatuse liige Tõnno Vähk.

Kokku oli eilseks teise samba fondidega liitunud juba üle 380 100 kliendi. Ühinenud firma turuosa küünib seega ligikaudu 2,6 protsendini.

Pikad projektid

«Turuosas oleme küll väiksemad kui algselt lootsime, ent kuna pensionikindlustus käivitus oodatust edukamalt, siis klientide arvu poolest oleme prognoosidest isegi ees,» sõnas Vähk.

Vähi hinnangul võib pensioniturul tulla ühinemisi veelgi, kui mõni kolmest pensionifonde haldavast pangast on nõus näiteks ERGO Varahaldust üles ostma.

Konkurendi Sampo Varahalduse juhi Silja Saare sõnul on teise samba pensionifondid väga pikaajalised projektid ning kasumit hakatakse neist teenima viiendast tegevusaastast.

Tema hinnangul võidab ühinemisest rohkem ilmselt Seesam, sest ettevõte ise oli fondidesse paigutanud algkapitalina 30 miljonit krooni ehk kaks korda enam kui teised kolme pensionifondiga haldurid.

Haldusalas kuus fondi

Samas ulatus Seesami fondide kogumaht vaid 55 miljoni kroonini, mis tähendas neile teiste halduritega võrreldes fondide suuremaid halduskulusid.

Ühinemisest võidavad ekspertide hinnangul ka kliendid, sest tõuseb väiksemate haldurite usaldusväärsus ja nende tugevnemise tõttu suureneb ka konkurents, mis tulevikus võib langetada haldustasusid ja suurendada liitumisega seotud boonuseid.

Esmaspäeval allkirjastatud lepingute tulemusena omandab LHV Varahaldus 100 protsenti Seesam Varahalduse aktsiatest ning Seesam Elukindlustuse AS 34 protsenti LHV Varahalduse aktsiatest.

Pärast tehingute heakskiitmist finantsinspektsiooni poolt alustatakse ettevõtete ühendamist.

Koos LHV hallatava vabatahtliku pensionifondiga haldab ühinenud firma kuut fondi ning saab fondide arvu poolest võrdseks suurima fondihalduriga Eestis ning pensionifondide varade mahu poolest neljandaks, olles suurim mittepangast pensionifondihaldur.

Erkki Erilaid