Eesti
Filtreeri
III samba fondiosakud kolivad väärtpaberikontodelt pensionikontole
SEB: eestlased prognoosivad oma elu pikkuseks üle 85 aasta ega kiirusta pensioni saabumisel tööd lõpetama
Vabatahtlikku pensionisambasse panustab vaid käputäis tööandjaid
Paradoks? Eestlasi ei huvita oma pensioni suurus, aga seda kogutakse innukalt
Eestis on ülalpeetavaid juba ammu rohkem kui töölkäijaid
Kolmanda pensionisambaga liitujaid jääb järjest vähemaks
LHV tuli välja valdavalt Eestisse investeeriva pensionifondiga

Pensionifondide valitsemistasude lagi kehtib veel viis aastat

03.10.13 ERR

Valitsus kiitis heaks eelnõu, millega pikendatakse investeerimisfondide seaduses kehtestatud kohustuslike pensionifondide valitsemistasu piirmäärade kehtivust viie aasta võrra.

Kehtiva seaduse kohaselt kaovad piirmäärad 2014. aasta jaanuarist, kuid nüüd pikendatakse nende kehtivate kehtivust 2018. aasta lõpuni.

Eelnõuga tagatakse, et alates järgmisest aastast ei tõuseks kohustuslike konservatiivsete pensionifondide valitsemistasud kõrgemaks kui 1,2% ja ülejäänud kohustuslike pensionifondide valitsemistasud kõrgemaks kui 2%.

Piirmäärade pikendamise peamiseks põhjenduseks on vähene konkurents fondide vahel. Sellisele järeldusele jõudis vastavasisuline analüüs.

Konkurentsi tasude üle ei ole soovitud määral tekkinud, kuna II samba pensionifondide tasud on kümne aasta jooksul alanenud suhteliselt vähe.

Keskmine valitsemistasu on langenud 2012. aasta lõpuks ainult 10 baaspunkti võrra 1,47%-ni. Valitsemistasud on vähenenud eelkõige konservatiivsetel fondidel.

Analüüs tõi välja, et nii nagu ka aastal 2007 tehtud analüüsist ilmnes, siis ka praegu puudub jätkuvalt statistiline korrelatsioon pensionifondide tasude ja fondide tootluse vahel.

Eelduslikult peaksid kõrgemat tasu võtvad fondivalitsejad panustama rohkem investeerimistegevusele ja seega näitama ka kõrgemat tootlust.

Konkurentsi toimimisel tootluse ja tasude üle puuduks vajadus valitsemistasu piirmäära kehtestamiseks seaduses.

 

Priit Luts