Eesti
Filtreeri
SEB annab uuel aastal II samba eluaegsete väljamaksete tegemise üle Sotsiaalkindlustusametile
Miks ma ei saa teisest sambast raha välja võtta maksevahendaja kontole?
Enamik teise sambaga liitunuist jätkab pensioni kogumist
II sambaga liitumine ja I samba pension
12 asja, mida võiks teada II sambast pensionile jäädes
Pensioniealised võtavad teisest sambast korraga kogu raha välja
Kümme asja, mida võiks teada II samba reformist

Pensionifondide reklaamile pannakse päitsed pähe

01.04.08 Postimees.ee

Rahandusministeerium saatis kooskõlastusringile investeerimisfondide seaduse eelnõu, mille kohaselt muudetakse investeerimis- ja pensionifondide reklaamimise tingimusi ning laiendatakse fondide investeerimisvõimalusi.

Eelnõuga tehtav peamine muudatus on investeerimis- ja pensionifondide kohta avalikustatava teabe ning reklaami korra täpsustamise.
 
Muudatuste ajendiks on eelkõige juhtumid, kus fondivalitseja on reklaami tarbeks valinud fondi tootluse väljatoomiseks kõige sobivama ja üldjuhul lühikese perioodi.

Eelnõus toodud muudatuste eesmärgiks on tagada investorile võimalus teha igakülgselt kaalutletud investeerimisotsus asjakohase ja adekvaatse informatsiooni põhjal.

Muuhulgas sätestatakse eelnõuga üldreegliks vähemalt üheaastane periood, mida fondivalitseja tohib aluseks võtta oma fondi tootluse reklaamimisel.

Investeerimisfondide mahud on viimastel aastatel hüppeliselt kasvanud ning nendesse investeerimine on muutunud Eestis üha populaarsemaks, on rahandusministeerium teinud seaduse eelnõus täiendusi, et pakkuda paremat kaitset tavainvestoritele.

2007. aasta lõpu seisuga oli Eestis registreeritud investeerimis- ja pensionifondide maht kokku 34 miljardit krooni.

Eelnõuga täpsustatakse ka nn eurofondidele kehtestatud investeerimispiiranguid.

Nii näiteks võimaldatakse investeerimisfondi varasid edaspidi paigutada rohkem teistesse investeerimisfondidesse juhul, kui need on väärtpaberibörsil kaubeldavad.

Sisuliselt võrdsustatakse sellega investeerimise tähenduses väärtpaberibörsil kaubeldavad investeerimisfondide osakud teiste börsiväärtpaberitega.

Lisaks on eelnõus tehtud muudatuste eesmärgiks viia Eesti seadusandlus kooskõlla Euroopa Liidu vastava direktiiviga.

Direktiivi ülevõtmine Eesti fondivalitsejatele väga suuri muutusi kaasa ei too, kuna eelkõige täpsustakse fondide investeerimispõhimõtteid keerulisemate instrumentide (näiteks tuletisinstrumentide) osas, kuhu Eesti investeerimisfondid oma varasid väga palju üldjuhul ei paiguta.

Äriseadustiku muutmisettepanekud annavad börsiettevõtetele edaspidi võimaluse aktsitakapitali lihtsustatud korras suurendada.

Muudatuste eesmärgiks on teha kapitali kaasamine börsiettevõtete jaoks kiiremaks, võimaldades nii uusi kui täiendavaid aktsiaemissioone korraldada paindlikemal alustel.

Eelnõu saadeti esimesele kooskõlastusringile ning kõikide huvipoolte arvamused ja ettepanekud sellele on oodatud. Eelnõu ja selle seletuskiri on kättesaadav e-õiguse veebilehel.

Toimetas Marti Aavik,
Postimees.ee