Eesti
Filtreeri
Millised on parimad II pensionisamba fondid?
Pensioniraha pole mõeldud kohaliku kapitalituru elavdamiseks
SEB hinnakirja muutus suurendab II samba väljamakseid
Nordea: pensionifondi puhul vaata viimast 10 aastat
Kõige paremini on käinud konservatiivsete pensionifondide käsi
Aastaga on pensionifondidest kadunud enam kui 19 miljonit eurot
Eesti ei poolda pensionifondidele üleeuroopalise finantstehingumaksu kehtestamist

Pensionifondid said uued riskijuhtimisnõuded

12.08.09 E24

Finantsinspektsioon kehtestas investeerimis- ja pensionifondidele rangemad riskide juhtimise ja avalikustamise nõuded.

«Fondivalitsejad peavad oma riskijuhtimise kvaliteeti oluliselt parandama. Tõsise majandus- ja turulanguse tingimustes tänaseks testi läbinud riskijuhtimise praktika tuleb ümber vaadata, et osakuomanike huvid oleksid edaspidi paremini kaitstud,» kommenteeris finantsinspektsiooni juhatuse liige Kaido Tropp.

Finantsinspektsiooni juhendid määratlevad täpsemad nõuded investeerimisriskide tuvastamisele, jälgimisele ja mõõtmisele fondivalitsejate poolt. Juhenditega täpsustatakse muuhulgas nõudeid fondivalitseja sisereeglitele, juhatuse vastutusele ja riskijuhtimise üksuse tegevusele ning riskide kajastamisele investeerimisfondi prospektis. Näiteks tuleb edaspidi investeerimisfondi prospektis investeerimiseesmärkide kirjelduse juures kindlasti esitada viide investeeringutega seotud riskide täpsemale kirjeldusele. Investeeringust saadavat võimalikku kasu ei ole lubatud rõhutada, kui prospekti samas kohas ei viidata selgelt investeeringuga seotud riskidele. Konkreetse fondi olemusest tulenevaid olulisi riske on soovitatav eraldi rõhutada jpm.

Finantsinspektsiooni hinnangul vajab osakuomanike huvides muudatusi ka seadused, sealhulgas peab riskijuhtimise nõuete rikkumine olema üheselt karistatav. Vastava ettepaneku on inspektsioon esitanud rahandusministeeriumile.

Riskijuhtimise eesmärgiks on tuvastada ja maandada riske, mille realiseerumine võib fondi aktsionäri või osakuomaniku jaoks väljenduda osaku puhasväärtuse vähenemises või mille tõttu on häiritud fondi toimimine.

Soovituslikud juhendid on kättesaadavad finantsinspektsiooni veebilehel:
http://www.fi.ee/?id=2897 .