Eesti
Filtreeri
Miks ma raha sukasäärde ei või koguda? Miks pean usaldama fondi?
Pensionid ja poliitika
Riik pensioni teise samba ettevalmistusega jännis
2+4 kogumispension – on see midagi minu jaoks?
Finantsinspektsioon juhib investorite investeerimisele
Nädala kommentaar: Kes kõigutab teist sammast?
Rahandusminister allkirjastas kaks pensionireformialast määrust

Pensionifondi võiks vahetada kord kuus

23.07.10 Äripäev

Konkurentsiamet peab parajaks pensionifondi vahetamise tiheduseks üht korda kuus, rahandusministeerium ja pangad on end reklaamist mõjutada laskva pensionikoguja fondidevahelise surfamise vastu.

Konkurentsiametile meeldib rahandusministeeriumi plaan leevendada pensionifondide vahetamisele seatud piiranguid, kuid ta peab vajalikuks piirangute veelgi ulatuslikumat vähendamist. Selleks tegi konkurentsiamet ettepaneku võimaldada osakuomanikul pensionifondi vahetada juba 30 päeva möödumisel avalduse esitamisest.

Praegu on pensionifondi osakuid võimalik vahetada vaid üks kord aastas.

Läbimõeldud lahendus

Rahandusministeeriumis valminud kogumispensionide seaduse muutmise eelnõu järgi saaksid tarbijad olemasolevaid kohustusliku pensionifondi osakuid vahetada kolm korda aastas ning suunata uusi sissemakseid teise fondi kolme tööpäeva jooksul.

Kindlasti pole mõistlik hakata ühe institutsiooni ühe mõtte alusel järeldusi tegema, ütles rahandusministeeriumi asekantsler Veiko Tali konkurentsiameti ettepaneku kohta. “Seda enam, et piisavalt argumente on olnud ka vastupidises suunas,” lisas Tali. “Pakutud lahendus on meie hinnangul läbimõeldud ja tasakaalustatud.”

Tali märkis, et kohustusliku pensionifondide valitsemise puhul on tegemist tegevusvaldkonnaga, millesse fondivalitseja investeerib pikaajaliselt – pigem aastakümneteks kui aastateks. “Sellise perspektiivi juures on kolm korda aastas vahetamise võimalus täiesti piisav mänguväli konkurentsi toimimiseks.”

Swedbanki investeerimisfondide juhi Agnes Makk sõnas, et pank on pensionifondi tiheda vahetamise vastu.

“Oleme veendunud, et ei tohiks soodustada lühiajalise kauplemise põhimõtete kasutamist pensionivara haldamisel,” ütles Makk.

Paindlikkuse poolt

Nordea Pensionsi juhatuse esimehe Angelika Tageli hinnangul võiks lubada inimestel pensionifondi vahetada neli korda aastas. “Arvestades pensionisäästude pikka investeerimishorisonti, on just neli korda aastas optimaalne samm,” kommenteeris Tagel. “Ainult pressiteate põhjalt on väga keeruline konkurentsiameti argumente ja ideid näha. Võimalus kolm korda aastas fondi vahetada on SEB hinnangul pikaajalise iseloomuga rahakogumise juures piisavalt paindlik,” kommenteeris SEB Varahalduse juhatuse liige Ülle Mathiesen.

Anne Oja