Eesti
Filtreeri
2023. aastal riisusid pensionifondide koore indeksifondid
Järgmisest aastast saab suurendada teise pensionisamba makseid

2023

Teisest pensionisambast lahkusid eelkõige väheste säästudega leibkonnad

2022

Kogumispensioni 4 protsendi maksete kompenseerimine jaanuaris 2023
Alates 01.01.2023 saab arestida 2. sambast tehtavaid väljamakseid
Eesti pensionisüsteemi jätkusuutlikkuse analüüs 2022
Teise samba peatatud maksed kompenseeritakse 2023. aastal

Pensionifondi valides küsi lisateavet

08.10.04 Postimees

Kogumispensioniga liitudes või fondi vahetades on tarbijal seaduse järgi õigus saada teavet nii lepingu täitmise ja sellest tulenevate õiguste, kohustuste kui ka vastutuse osas.

Lisaks esmasele kogumispensioni II sambaga liitumisele saab sel aastal esitada avaldust juba kogutud osakute vahetamiseks teise kohustusliku pensionifondi osakute vastu või sissemaksete suunamiseks uude fondi.

Arvestades valikuvõimalust fondide vahel ning ligitõmbavaid reklaamikampaaniaid, seisab inimene tähtsa otsuse ees – kas tasub muuta oma senist valikut, kelle kasuks otsustada ning millest sealjuures üldse lähtuda?

Majandushuvide kaitse

Juba üle kahe aasta pensioni kogunud 25-aastane Aveli Tallinnast ütleb, et liitus Ühispanga pensionifondiga sõbranna soovitusel. «Sõbranna läks Ühispanka tööle ja arvas, et võiksin ka liituda. Ega ma eriti midagi selle kogumise kohta küsinud, ütlesin talle lihtsalt, et ah, teeme ära,» räägib Aveli.

Muidu kasutab Aveli Hansapanka ja et sealt tuli ettepanek pension üle tuua, kavatsebki naine seda järgmise aasta algusest teha.

«Vahetamisega oli nii, et pärast mingi pangaprotseduuri tegemist küsiti minult pensioni ületoomise kohta, mina vastasin, et miks mitte, aga midagi mulle ei selgitatud ja ise küsida ka ei taibanud,» meenutab Aveli. «Tegelikult peaks selle asja muidugi endale selgeks tegema, sest mitmed mu pensioni mittekoguvad tuttavad räägivad kõiksugu mõtlemapanevaid lugusid.»

Tarbija majanduslike huvide seisukohast võib võimalikuks ohuks pidada näiteks kogumispensioniga liitudes kiiruga ning hetkeemotsioonidest lähtuvalt tehtavaid otsuseid. Just seda võivad aga tingida võimalikud loosivõidud, sooduspakkumised või suuremad ja väiksemad kingitused, mida nii esmastele liituajatele kui ka potentsiaalsetele fondivahetajatele lubatakse.

Tarbija seisukohast on äärmiselt oluline, et kampaaniate kõrval pakutaks neile piisavalt informatsiooni ka pensionifondide tingimustest.

Otsuste langetamise aluseks peab olema teadlik valik, sest tegemist on äärmiselt tähtsa strateegilise sammuga, mille eelised selguvad alles aastate jooksul. Kaasa antavad kingitused (soodustingimustel reis, reisipakett koos reisirahadega, meepott või DVD-mängija) ei tohi olla ainsaks kriteeriumiks fondi valikul.

Võib öelda, et majanduslike huvide kaitsel ongi kõige suurem roll tarbijail endil, mistõttu ta peab olema liitumisotsuste langetamisel ning lepingu sõlmimisel maksimaalselt tähelepanelik.

Inimesel tuleb veenduda, et tal on ühene arusaam pakutavast ning fondi vahetamisega kaasnevast. Tasub küsida võimalikult palju teavet investeerimisstrateegia, liitumistingimuste jms kohta.

Õigused ja kohustused

Mitte mingil juhul ei tohi karta näida väheteadlikuna – tarbija õigus saada üksikasjalikku teavet, muu hulgas enda majandushuvide kaitse seisukohalt, on seadusega sätestatud.

Vastavalt tarbijakaitseseadusele on üheks tarbija põhiõiguseks saada kaupade ja teenuste kohta vajalikku ja tõest teavet teadliku valiku tegemiseks, samuti õigeaegset teavet kauba või teenusega seotud riskide kohta.

Seega on tarbijal õigus saada informatsiooni nii lepingu täitmise ja sellest tulenevate õiguste, kohustuste kui ka vastutuse osas.

Fondihaldurid on kohustatud tegema tarbijale kättesaadavaks igakülgse informatsiooni, mis võib tarbija otsust mõjutada.

Siinkohal on aga hea meeles pidada, et õiguste kõrval on tarbijatelgi kohustused tutvuda turul olevate eri toodete ja teenustega ning võrrelda nende tingimusi, omadusi ja hindu. Teadlik tarbija teeb ka teadlikke valikuid ja otsuseid.

Oma valikus saab kindel olla alles siis, kui on kaalutud kõiki plusse ja miinuseid ning hinnatud põhjalikult ka kõikvõimalikke riske.

Kristina Vaksmaa,
tarbijakaitseamet

Pangad jagavad liitujaile kinke

  • Ühispank
    Ühispanga pensioni II või III sambaga liituja saab kingituseks kilo eestimaist mett. Soovi korral saab valida ka mõne muu kingituse – sooja teki, Piletilevi 150-kroonise kinkepileti või 150-kroonise annetuse Saagu Valgus fondi.
  • Hansapank
    Kõigi pensionifondi II sambaga liitunute vahel läheb loosimisele reis Rooma koos kõigi selle kulude ja päevarahadega.
  • Nordea Pank
    Nordea Pangal endal pensionifondi ei ole, vahendatakse LHV fonde. Iga teine LHV pensionifondiga liituja saab kingituseks DVD-mängija.
  • Sampo Pank
    Sampo Pank sel aastal eraldi kogumispensioni reklaamikampaaniat ei korralda, kuid pensionifondiga saab liituda küll. Liitunud saavad soodustusi muudes pangatoimingutes.