Eesti
Filtreeri
Juurdepääs Pensioniregistrisse on ajutiselt suletud 12. juunil kell 20:00-24:00
Info kogumispensioni II sambaga liitunud inimestele
Enda ja lähedaste tulevikule rõhuvad meeldetuletused suurendavad sissemakseid pensionisambasse
Värsked andmed paljastavad pensionite tegeliku suuruse
Veebikonverents „Pensionipäev“ 12. märtsil
Niigi madal pensioni asendusmäär võib Eestis aastatega veelgi langeda
OECD: Eesti töötajaid ootab üks madalamaid pensioni asendusmäärasid EL-is

Pensionifondi tuleb valida informeeritult

09.09.04 Postimees

Kohustusliku pensionifondiga liitumine ootab ees iga tööturule asujat. Fondi valikuga otsustatakse, keda usaldatakse oma pensionisääste haldama ja investeerima. Tuleb silmas pidada, et pensionifondi valik ei ole ainult kohustus, vaid ka vastutus.

Kohustuslik pensionifond on avatud samadele riskidele, mis eksisteerivad tavaliste investeerimisfondide tegevuses. Üheks oluliseks tunnuseks on pensionifondi avatus investeerimisriskile. Fondi tehtud investeeringu väärtus võib teatud perioodidel nii tõusta kui langeda, sõltudes näiteks väärtpaberiturgude hindade kõikumisest või fondivalitseja tegevusest varade investeerimisel.

Väärtpaberiturgude üldisi hinnamuutusi reeglina mõjutada ei saa, küll aga saab säästja otsustada, kas valitud fondi investeerimispoliitika ja fondivalitseja on talle sobivaimad.

Fondi investeerimistegevuse edukuse hindamise olulisimaks kriteeriumiks on fondi tootlus. Lihtsustatult väljendab tootlus seda, kui palju on fond suutnud mingil perioodil inimeste rahalisi sissemakseid oma investeerimisega kasvatada. Samas ei peaks valiku tegemisel lähtuma üksnes fondi lühikese perioodi tootluse näitajatest.

Et pensioniinvesteeringute kestus võib ulatuda üle 40 aasta, ei pruugi järelduste tegemine fondi edukuse kohta fondi lühikese ajaloo põhjal olla parim. Nagu ei tasu ehmuda, kui pensionifondi tootlus on mingitel perioodidel negatiivne. Samuti ei tohiks väikesed erinevused fondide lühiajalises tootluses olla veel ajendiks fondi vahetamisele. Arvestada tuleb sellega, et fondi vahetamine maksab ja see võib lühikeses perspektiivis oodatava mõnevõrra suurema tootluse olematuks muuta.

Fondi valimisel ei tohiks lasta ennast häirida pakutavatest kingitustest ja loosivõitudest. Need on fondivälised asjad ega suurenda kuidagi fondi edukust. Fondi X tootlus võib rahalises vääringus mitu korda ületada fondi Y valimisel saadud kingituse väärtuse.

Fondi valik peab olema teadlik. Liituja peab endale selgeks tegema, kas fondi investeerimispoliitika ja tasud on talle sobivad. Fondi valides võiks hinnata ka seda, kas piirkond, kuhu fond investeerib, on riskantsuse mõttes vastuvõetav. Enne fondiga liitumist või selle vahetamist tuleks tutvuda fondi tingimuste ja emissiooniprospektidega. Tootluse puhul võiks alati täpsustada, milliste perioodide kohta seda näidatakse.

Usaldades oma pensionisäästude investeerimise fondivalitseja hooleks, on hea olla kindel nende inimeste usaldusväärsuses. Fondivalitsejalt tuleb julgelt küsida informatsiooni investeerimisega tegelevate töötajate kohta ja hinnata nende kogemust. Vastav informatsioon on olemas ka fondi prospektis. Võimalusel võiks valiku tegemisel küsida nõu sõltumatutelt asjatundjatelt.

Andre Nõmm
Finantsinspektsioon