Eesti
Filtreeri
Kogumispensioniga 80000 liitujat, maakonnapõhine statistika
Kogumispensioniga on liitunud 80 000 inimest
Kogumispensioniga liitujate arv kasvab oodatust kiiremini
Vigased deklaratsioonid takistavad kogumispensioni osakute jagamist
Kogumispensioniga liitunud 60 000 inimest
Kogumispensioniga on valmis liituma eelkõige noorem põlvkond
Pressibriifing kogumispensioni süsteemi rakendumise hetkeseisust (ettekanded)

Pensionifondi saab vahetada kuni nädala lõpuni

27.10.10 ERR

Selle nädala lõpuni saab veel vahetada pensionifondi; sellel aastal on aga viimane võimalus vabatahtliku kogumispensioniga liituda 1980.-1982. aastal sündinud inimestel.

Viimasel paaril nädalal toimub aktiivne pensionifondide turundustöö, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Eesti väärtpaberikeskuse tegevjuht Julia Segerkrantz ütles, et kui keegi soovib oma pensioniinvesteeringutesse muudatusi teha, siis selleks on aega kuni 31. oktoobrini. Teise fondivalitseja juurde saab viia kõik kogutud pensioniosakud, samas saab jätta seni kogutu paigale ja suunata ümber uued sissemaksed. Liikuda saab ka fondide vahel pangasiseselt.

Eestlaste aktiivsus ja teadlikkus pensionimuudatuste osas on Segerkrantzi sõnul kasvanud.

“Me oleme märganud, et võrreldes eelmise aastaga on aktiivsus märkimisväärselt kasvanud, nii pensionifondide vahetamises kui ka siis maksete üleviimises,” lausus ta.

Sama kinnitas ka Swedbanki investeerimisfondide juhatuse esimees Agnes Makk. “Sellel aastal on tunduvalt suurem aktiivsus sellel suunal, et inimesed liiguvad kas siis agressiivsematesse fondidesse või siis konservatiivsematesse,” lausus ta.

Konkurents fondivalitsejate vahel on tugev. Kõige vähem teenustasu küsib klientidelt ERGO, kõige kallim valitsemistasu on LHV-s. Samas on LHV-l ette näidata ka sissemaksete kohta kõige suurem tootlus. Turuliidri Swedbanki fondide tootlus näiteks on samal ajal olnud kõige tagasihoidlikum, kohati miinusmärgiga.

“Kindlasti ei ole me sellise olukorraga rahul ja teeme vastavaid muutusi oma pensionifondides, et olukorda muuta,” ütles Makk.

2011. aasta alguses taastuvad maksed teise sambasse. Seda esialgu siiski osaliselt. Riigi panuse suurendamist ja kasu vabatahtlikust maksete jätkamisest tuleb veel oodata.

“Täielikult toimub sula teise samba sissemaksetes aastal 2012, kui kogu süsteem tavapärases korras jätkub. Sissemaksed 2+4. Kompensatsioonimehhanism ei alga enne 2014. aastat,” lausus rahandusministeeriumi kindlustuspoliitika osakonna juhataja Siiri Tõniste.

Kuigi pensionivalikute muutmine on lihtne ja selleks on vaja vaid avaldus esitada, tuleb spetsialistide sõnul siiski enne otsustamist hoolikalt mõelda. Pensionifondide info on lihtsaimini kättesaadav pensionikeskuse kodulehel internetis.

Priit Rum