Eesti
Filtreeri
Swedbank vahetas välja pensionifondide juhi
Kõige mehelikum ja naiselikum II samba fond selgunud
Eestlane on valmis pensioniga riskima
Kogumispensioniga on liitunud 606 349 inimest, fondide kogumaht 16 248 miljonit krooni
76 371 inimest otsustas vahetada pensionifondi
Klient eelistab äkilisemat II samba fondi
Pensionifonde vahetati enam kui varem

Pensionifondi edu sõltub pigem töötajast

17.10.10 Äripäev

Tihti on asi kinni pigem selles, kui häid inimesi fondid palgata saavad, mitte niivõrd ette antud piirangutes, kommenteeris kooskõlastamisel olevat pensionifondide eelnõu rahandusministeeriumi kindlustuspoliitika osakonna juhataja Siiri Tõniste.

„Tihti on asi kinni ka selles, kui häid inimesi fondid palgata saavad ja vähem kinni igasugustes piirangutes,“ ütles Tõniste. Seega väitis ta, et eelnõu pole fondijuhtide käte kinni sidumine, vaid pigem suunamine. „Nad (fondijuhid – toim) on juba läinud väga ettevaatlikuks. See finantskriis kutsus neid korrale rohkem kui küll. Loodan, et kõik on niigi oma õppetunnid saanud,“ sõnas Tõniste.

Rahandusministeeriumis valminud eelnõu näeb ette, et vähemalt pool võlakirjadest peab omama krediidireitingut A2. Avatud ehk maksimaalne valuutapositsoon peab vähenema 50 protsendilt 25 protsendini varadest. Samuti piiratakse pensionifondide investeerimist fondiga seotud panga väärtpaberitesse.

Tõniste hinnangul pole konservatiivne pensionifond ja madal tootlikkus omavahel alati seotud ja eelnõu eesmärgiks on siiski tagada, et inimeste raha läheks fondi, kus on kvaliteetsed osakud. Uued fondijuhtide tegevust piirav eelnõu loodi Tõniste sõnul selleks, et viia finantskriisist õpitu seadusesse.

Pensionifondid kaotasid finantskriisi tulemusel kokku üle 3 miljardi krooni. Finantskriis põhjustas olukorra, kus kohustuslike pensionifondide varade maht oli väiksem kui fondidesse tehtud sissemaksed.

Rahandusministeerium esitab muudatusettepanekud novembris valitsusele.

Katariina Krjutškova