Eesti
Filtreeri
Investeerimisfondidel rohkem eeliseid
Nordea eelistab olla fondifond
Üle 30 euro suurust II samba pensioni teenivad ülivähesed
Ilmus rahaasjade korraldamist selgitav “Finantsaabits”
Miljonid ameeriklased ei saa endale kunagi pensionileminekut lubada
Pensionisambad muutuvad kõvasti
Enamik pensionifonde on tänavu raha kaotanud

Pensionide maksustamist ei saa praegu välistada

10.07.09 Eesti Päevaleht

Pen­sionä­ri­delt võidak­se ha­ka­ta nõud­ma sot­siaal- või ra­vi­kind­lus­tus­mak­su.

 Pea­mi­nis­ter And­rus An­sip ei vä­lis­ta­nud eile ideed ha­ka­ta pen­sio­ni­delt võtma ra­vi­kind­lus­tus­mak­su, mistõttu pen­sionä­rid kao­tak­sid 13 prot­sen­ti oma nii­gi ma­da­last sis­se­tu­le­kust, mis sel aas­tal küll 5% tõusis.

Ra­han­dus­mi­nis­ter Jürgen Li­gi sõnul ei ole pen­sio­ni­de­le sot­siaal­mak­su või eral­di ra­vi­kind­lus­tus­mak­su keh­tes­ta­mi­ne va­lit­sus­ka­bi­ne­tis kõne all ol­nud, ent se­da ei saa ka vä­lis­ta­da. „Pen­sio­ni­de sot­siaal­mak­sus­ta­mi­ne ei oleks ots­tar­be­kas, sest val­dav osa sot­siaal­mak­sust lä­heb ka­su­tus­se pen­sio­ni­de väl­ja­mak­se­teks,” mär­kis Li­gi siis­ki pres­si­tea­te va­hen­du­sel.

Li­gi sõnas, et sot­siaal­mak­sus­ta­mi­se ega ka ra­vi­kind­lus­tu­se osa mak­sus­ta­mi­se et­te­pa­ne­kut ei ole kee­gi ee­lar­ve aru­te­lu­del esi­ta­nud, kui­gi näi­teks ter­vis­hoiu ra­has­ta­mi­se kon­teks­tis on eks­per­did sel­lest rää­ki­nud ju­ba aas­taid. „Ot­su­seid pen­sio­ni­de mak­sus­ta­mi­se muu­tus­te koh­ta ei saa edas­pi­di siis­ki ka vä­lis­ta­da,” möö­nis ra­han­dus­mi­nis­ter. „Va­lit­sus­ka­bi­net on aru­ta­nud 2010. aas­ta ee­lar­ve aja­ka­va, lä­he­malt tul­lak­se sel­le juur­de ta­ga­si au­gus­ti lõpus,” ütles Li­gi ja li­sas, et ka tä­na­vust ee­lar­vet tu­leb ka­bi­ne­tis lä­hia­jal uues­ti aru­ta­da.

Kesk: lisamaks dividendidele

Kes­ke­ra­kond­la­sest rii­gi­ko­gu liik­me ja en­di­se sot­siaal­mi­nist­ri Jaak Aa­bi hin­nan­gul on va­lit­su­se võima­lik ka­va ha­ka­ta pen­sio­ne mak­sus­ta­ma täies­ti lu­ba­ma­tu.

„Ees­ti on oma aja­loo kõige ras­ke­mas ma­jan­dusk­rii­sis – töö­puu­dus kas­vab pi­dur­da­ma­tult, pal­ku kär­bi­tak­se, ini­mes­te os­tujõud lan­geb, pen­sio­nitõus oli lubatust kolm kor­da väik­sem,” kom­men­tee­ris Aab, ni­me­ta­des mak­sup­laa­ni Re­for­mie­ra­kon­na ja IRL-i va­lit­su­se ras­keks hoo­biks pen­sionä­ri­de­le.

„Pen­sionä­ri­de elu Ees­tis on ala­ti ol­nud äär­mi­selt ras­ke ja prae­gu­ne va­lit­sus­koa­lit­sioon peaks ot­si­ma võima­lu­si ea­ka­te olu­kor­ra pa­ran­da­mi­seks, mit­te nen­de nii­gi ma­da­lat sis­se­tu­le­kut veel­gi vä­hen­da­ma,” li­sas Aab. Te­ma sõnul tu­leks hai­ge­kas­sa ra­has­ta­mi­se pa­ran­da­mi­seks hoo­pis di­vi­den­did mak­sus­ta­da 13% ra­vi­kind­lus­tus­mak­su­ga. Nii mak­sus­ta­taks jõuka­mat ühis­kon­na­kih­ti, mit­te vae­se­maid, täp­sus­tas en­di­ne sot­siaal­mi­nis­ter.

Sel­leks aas­taks oli plaa­ni­tud pen­sio­nitõus 14%, kuid see ka­ha­nes rii­giee­lar­ve ta­sa­kaa­lus hoid­mi­seks va­ra­ke­va­del 5%-le,  kesk­mi­selt sai va­na­dus­pen­sionär juur­de 228 kroo­ni. Kesk­mi­sel eakal on pen­sio­nis­taaži pea 45 aas­tat ja te­ma pen­sion on kok­ku 4780 kroo­ni.