Pensionide maksustamist ei saa praegu välistada
Pensionäridelt võidakse hakata nõudma sotsiaal- või ravikindlustusmaksu.
Peaminister Andrus Ansip ei välistanud eile ideed hakata pensionidelt võtma ravikindlustusmaksu, mistõttu pensionärid kaotaksid 13 protsenti oma niigi madalast sissetulekust, mis sel aastal küll 5% tõusis.
Rahandusminister Jürgen Ligi sõnul ei ole pensionidele sotsiaalmaksu või eraldi ravikindlustusmaksu kehtestamine valitsuskabinetis kõne all olnud, ent seda ei saa ka välistada. „Pensionide sotsiaalmaksustamine ei oleks otstarbekas, sest valdav osa sotsiaalmaksust läheb kasutusse pensionide väljamakseteks,” märkis Ligi siiski pressiteate vahendusel.
Ligi sõnas, et sotsiaalmaksustamise ega ka ravikindlustuse osa maksustamise ettepanekut ei ole keegi eelarve aruteludel esitanud, kuigi näiteks tervishoiu rahastamise kontekstis on eksperdid sellest rääkinud juba aastaid. „Otsuseid pensionide maksustamise muutuste kohta ei saa edaspidi siiski ka välistada,” möönis rahandusminister. „Valitsuskabinet on arutanud 2010. aasta eelarve ajakava, lähemalt tullakse selle juurde tagasi augusti lõpus,” ütles Ligi ja lisas, et ka tänavust eelarvet tuleb kabinetis lähiajal uuesti arutada.
Kesk: lisamaks dividendidele
Keskerakondlasest riigikogu liikme ja endise sotsiaalministri Jaak Aabi hinnangul on valitsuse võimalik kava hakata pensione maksustama täiesti lubamatu.
„Eesti on oma ajaloo kõige raskemas majanduskriisis – tööpuudus kasvab pidurdamatult, palku kärbitakse, inimeste ostujõud langeb, pensionitõus oli lubatust kolm korda väiksem,” kommenteeris Aab, nimetades maksuplaani Reformierakonna ja IRL-i valitsuse raskeks hoobiks pensionäridele.
„Pensionäride elu Eestis on alati olnud äärmiselt raske ja praegune valitsuskoalitsioon peaks otsima võimalusi eakate olukorra parandamiseks, mitte nende niigi madalat sissetulekut veelgi vähendama,” lisas Aab. Tema sõnul tuleks haigekassa rahastamise parandamiseks hoopis dividendid maksustada 13% ravikindlustusmaksuga. Nii maksustataks jõukamat ühiskonnakihti, mitte vaesemaid, täpsustas endine sotsiaalminister.
Selleks aastaks oli plaanitud pensionitõus 14%, kuid see kahanes riigieelarve tasakaalus hoidmiseks varakevadel 5%-le, keskmiselt sai vanaduspensionär juurde 228 krooni. Keskmisel eakal on pensionistaaži pea 45 aastat ja tema pension on kokku 4780 krooni.