Eesti
Filtreeri
Pensioni II samba sissemakseid jätkab 157 232 inimest
Konkurentsiamet: töötame välja ettepanekuid pensionisüsteemi muutmiseks
Osa pensionifondi vahetajaid tegi ülemineku poolikult
Ministeerium: pensionifondi vahetamise avalduse vorm ülevaatamisel
Danske Capital pensionifondi vahetusest: valdavalt tegu teadliku otsusega
LHV pensionifondi vahetusest: kindlasti tehti otsuseid ka teadmatusest
Ministeerium: pensionifondide vahetamise piirangud on põhjendatud

Pensioni jaoks fondi valida pole võimalik

30.03.02 Eesti Päevaleht

Kuigi seaduse järgi rakendub 1. aprillist kogumispension, ei saa lähima paari nädala jooksul ilmselt veel pensionifondide vahel valida, kuna neid on registreeritud vaid üks.

“1. aprillist peaks saama esitada liitumisavaldusi, kuid kuna pensionifonde pole registreeritud, siis ei saa ka fonde valida,” ütles rahandusministeeriumi finantsteenuste osakonna juhataja Veiko Tali. Tali lisas, et paanikaks pole põhjust. “1. aprill pole ju pensionireformi lõppkuupäev, vaid algus ning enamikul on aega novembri lõpuni, et pensionifondi valida,” lausus rahandusministeeriumi osakonnajuhataja.

Valimisega läheb kiireks. Tali tõdes, et vahemikus 1942-1951 sündinutel läheb kiireks, sest neile on fondi valimise tähtaeg väga lühike – 31. mai. “Kui fonde pole aprilli keskpaigaks või hiljemalt 1. maiks, siis peaks tähtaega pikendama,” ütles ta. 
 
Esimesena fondihalduri tegevusloa saanud Seesam Varahalduse juhatuse esimehe Tiina Topi sõnul võiks lasta aastatel 1942-1951 sündinutel, nagu teistelgi, valida pensionifondi novembrini.

Finantsinspektsioon oli viis päeva enne 1. aprilli kuuest fondihalduri staatust taotlevast fondist tegevusloa andnud vaid ühele. “1. aprilliks on neid kaks,” ütles Finantsinspektsiooni juhatuse esimees Andres Trink.

Tringi sõnul ei tähenda see, et kahte fondi saab siis juba valima hakata, sest lisaks tegevusloale tuleb fondidel end ka registreerida. “Kui läheb registreerimiseks, siis suure tõenäosusega vormistame terve fondide paketi ja mitte ükshaaval, et inimestel oleks kohe valikuvõimalus,”
 märkis Trink. Millal esimesed fondid registreeritakse, ei tahtnud Trink ennustada. “Järgmisel nädalal veel ei registreerita,” lisas ta.

“Me esitame alles lähipäevil inspektsioonile fondi tingimused, et end registreerida,” lausus Topp. “Võis arvata, et tegevuslubade jagamine ja registreerimine 1. aprilliks tehtud ei saa. Elu näitab, et eesti inimesed on konservatiivsed ja jätavad otsustamise viimasele hetkele.”

Topp tuletas meelde, et kogumispensionist huvitatud saavad üldsüsteemiga juba praegu tutvuda, arvestada, millised on riskid ja milline tulevikuprognoos. “See info on näiteks pankade kodulehekülgedel internetis kõik kättesaadav,” ütles Topp, tõdedes, et väga palju on neid, kes ei tunne huvi ega ole õieti midagi kuulnudki pensionisammastest. 

Tringi sõnul ei ole finantsinspektsioon venitanud fondide taotluste läbivaatamisega. “Seaduse järgi on kohustuslike pensionifondide taotluste läbivaatamiseks aega kuus kuud – see on kaks korda pikem aeg kui vabatahtlike pensionifondide puhul,” lausus Trink. “See näitab, kui kõrge standard neil olema peab.”

Pensionifondi halduriks saamise taotlused esitati jaanuaris-veebruaris ning Tringi sõnul tahab finantsinspektsioon need kuu-kahega läbi vaadata. “Meil tegeleb sellega kaks osakonda ja tahtlikult ei venita keegi,” lisas Trink. “Aga me ei taha kiirustada, et pärast poleks vaja hakata probleeme lahendama.”

Anneli Ammas