Eesti
Filtreeri
Kohustusliku kogumispensioni sissemaksed 2012. ja 2013. aastal
Iga kuues pensionikoguja vahetas mullu fondi
Kolmanda samba pensionifondid jäid kõik miinusesse
Möödunud aastal liitus kogumispensioni süsteemiga 14 113 inimest
Eelmisel aastal jäi plussi vaid kuus II samba pensionifondi

2011

Kohustuslike pensionifondide kulud-tulud tuleb edaspidi eraldi esitada
Suurpangad kaotavad kolmanda pensionisamba fondiomanikke

Nestor tooks esimese pensionisamba iivet soosima

22.07.10 Postimees

Sotsiaaldemokraatide aseesimehe Eiki Nestori sõnul peaks pension sõltuma senisest enam laste arvust ja seda tuleks teha riikliku pensionisüsteemi ehk esimese samba kaudu.

Põhimõtteliselt saab seda teha tema sõnul kahte moodi. «Üks võimalus on tänast süsteemi edasi arendada laste pealt lisanduvaid staažiaastaid suurendades,» rääkis Nestor Postimees.ee’le.

Teine võimalus on n-ö lastepensioni kehtestamine, mis tähendab kindlat võrdset pensionilisa iga lapse pealt igale vanemale.

Nestori väitel näib see variant sotsidele isegi sümpaatsem, sest siis ei sõltu laste eest lisanduv pensioniosa varem teenitu suurusest.

Sündivuse kasvu ei mõjuta tema sõnul niivõrd tulevane pension, kuivõrd töö ja pereelu parem ühitamine ning laste kasvamise toetamine.

Tema sõnul on Eesti jäänud tegelikult mõnes asjas poolele teele.

«Praegu väärtustame lapse sündimist ja esimesi eluaastaid kõrgemalt kui järgnevaid. Esimene samm oli vajalik, kuid see ei anna piisavalt tulemust, kui ei ole vastaval arvul lasteaiakohti.»

Nestori nägemuses võiks ka riigi tugi laste kasvatamisel olla tõhusam – alates lastetoetuste suurendamisest neile, kellel seda tõepoolest vaja on, lõpetades huvialaringide jms kättesaadavaks tegemisega.

Eesti päästaks pensioniaugust see, kui siinsed inimesed saaksid rohkem lapsi, paraku aga soosib meie praegune pensionisüsteem just madalamat sündimust, väitis eilses Postimehes «Eesti inimvara raporti» toimetaja, inimgeograaf Garri Raagmaa.