Eesti
Uudised
Filtreeri
Konkurentsiamet soovitab piiranguid pensionifondidele veelgi vähendada
Swedbank on tiheda pensionifondi vahetamise vastu
Ministeerium soovitab konkurentsiameti öeldust järeldusi mitte teha
Pensionisamba valik läheb täiesti vabaks
Rahandusministeerium saatis kooskõlastusringile kogumispensionide seaduse muudatused
Seadus kohustab pensionifondi osaku vahendajat kundele pädevat nõu andma
Eelnõu: vaheta pensionifondi mitu korda aastas

Ministeerium soovitab konkurentsiameti öeldust järeldusi mitte teha

22.07.10 Äripäev

Kindlasti pole mõistlik hakata ühe institutsiooni ühe mõtte alusel järeldusi tegema hakata, kommenteeris rahandusministeeriumi asekantsler Veiko Tali konkurentsiameti tänast avaldust pensionifondide vahetamise teemal.

“Seda enam, et piisavalt argumente on olnud ka vastupidises suunas,” lisas Tali. “Pensionifondide vahetamise teemat on pikalt analüüsitud ja diskuteeritud, pakutud lahendus on meie hinnangul läbimõeldud ja tasakaalustatud.”

Nii tarbijaõiguste kui ka konkurentsi tõhususe aspektist on kolm korda tihedam vahetamise režiim oluliselt paindlikum, selgitas ta. Samas ei pruugi see märkimisväärselt negatiivselt mõjutada pensionifondide pikaajalist tootlikkust ja liialt võimendada levitamiskanali omamisest tulenevaid eeliseid. Konkurentsi aspektist on tähtis ka see, et uue raha ümbersuunamine uude fondi on tehtud maksimaalselt paindlikuks – so võimalik praktiliselt koheselt.

Tali märkis, et kohustusliku pensionifondide valitsemise puhul on tegemist tegevusvaldkonnaga, millesse fondivalitseja investeerib pikaajaliselt – pigem aastakümneteks kui aastateks. Sellise perspektiivi juures on kolm korda aastas vahetamise võimalus täiesti piisav mänguväli konkurentsi toimimiseks. Selles on heaks näiteks Nordea hiljutine sisenemine pensionifondide turule, samuti tasude vähenemine – seda juba ka n-ö vanade vahetamise jm tingimustel.”

Tali ütles siiski, et pensioni II samba suuremale arusaadavusele ja läbipaistvusele suunatud tooted on siiski olulised ja kahtlemata väärt kaalumist, kuid arvestada tuleb ka tehnilisi võimalusi ning vältida dubleerimist.