Eesti
Filtreeri
Uuest pensionikeskusest saab infot kõigi kolme samba kohta
Kogumispensioniga liitunute arv ületas 300 000 piiri
Eluea kasv sunnib raha koguma ja kaua töötama
Kogumispensioniga liituja käekäik
Kogumispensioniga tasub kõigil liituda
Börsil on II samba raha ligi 24 miljonit
Fondi ära vali teki ega reisi pärast

Ministeerium: parim riski tootluse suhe on Nordea pensionifondidel

21.03.12 Äripäev

Rahandusministeeriumi poolt aasta alguses kokku pandud kohustusliku kogumispensioni statistika alusel on parima riski ja tootluse suhtega Nordea pensionifondid.

Ministeerium on oma analüüsis kasutanud Sharpe`i suhtarvu, millega on võimalik mõõta portfelli (antud juhul pensionifondide väärtpaberiinvesteeringute) ja tootluse omavahelist suhet. Mida kõrgem on suhtarv, seda enam on tootlust fondi kohta ehk seda enam on riske vähendatud.

Rahandusministeerium kirjutab ülevaates, et parima riski tootluse suhtega fondiks on Nordea fondid (Nordea Pensionifond C Sharpe suhtarv 1,5 ja Pensionifond B 1,2) kuid märgib samas, et jättes arvestamata peale finantskriisi (2008. aastat) tekkinud fondid, siis on suurima Share suhtarvuga LHV pensionifondid. Aasta lõpuks on esirinda kerkinud ka SEB Optimaalne fond (loodi 2009. aasta alguses).

Alloleval joonisel toodud graafiku aluseks on kasutatud riskivaba tuluna Saksa riigi kolmekuise võlakirja intressimäärasid ja arvutuste periood on fondide loomisest alates kuni raporti koostamiseni.

Tabelis on märgitud valgena tulbad, mis loodi finantskriisi järgselt, mistõttu võiks vaadata neid eraldi.

Ministeerium märgib joonealuse märkusena, et Sharpe`i suhtarvu usaldusväärsus on piiratud ning ta ei ole näitajana siiski piisav andmaks sisulisi hinnanguid fondijuhtimise kvaliteedile ning fondi üldisele riskisusele. Seetõttu ei maksa vaid selle näitaja põhjal investeerimisotsuseid teha.

Äripäev kasutab II samba pensionifondide võrdlemisel fondidesse aja jooksul investeeritud raha ja fondi turuväärtuse vahelist suhet.

Raivo Sormunen