Eesti
Filtreeri
Swedbank: arutame pensionifondide kaotuste kompenseerimist
Swedbank teeb pensionifondides muudatusi
Swedbank lubas kaaluda fondide tasude kärpimist
Pensioni II samba sissemakseid jätkab üle 85 000 inimese
Rõivas: fondidele tuleks kehtestada karmimad reeglid
Swedi pensionifonde juhitakse Rootsist
Nädalaga lisandus 10 000 pensionimakseid jätkavat inimest

Ministeerium on valmis saamas kogumispensioni seadusemuudatust

05.10.10 ERR

Rahandusministeerium saatis kooskõlastusringile eelnõu, mis kehtestab senisest karmimad reeglid pensionifondide investeeringutele, fondide valitsejatele ja nende aruandlusele ning muudetakse fondide vahetamise reegleid.

Ministeerium analüüsis kogumispensionite statistikat ja leidis, et et süsteem osutus finantskriisi suhtes tundlikuks.

Pensionifondid kaotasid finantskriisi tulemusena kokku üle 3 miljardi krooni. Finantskriis põhjustas olukorra, kus kohustuslike pensionifondide varade maht kokku oli väiksem kui fondidesse tehtud sissemaksed.

2009. aasta lõpuks olukord siiski mõnevõrra paranes ning pensionifondide varade maht ületas jälle sissemakseid. Suurem mõju oli finantskriisil suuremate fondivalitsejate valitsetavatele pensionifondidele ja märksa väiksem väiksemate fondivalitsejate juhitud pensionifondide puhul.

Kavandatavad muudatused ei tee eelnõu autorite hinnangul kogumispensioni süsteemis siiski suuri ja põhimõttelisi ümberkorraldusi.

Ministeeriumi kinnitusel näitas analüüs, et kohustuslike pensionifondide tulemused nii enne kriisi, selle ajal kui ka kriisist väljumisel on olnud kohati väga erinevad, mis viitab sellele, et ka kehtivas regulatiivses keskkonnas on võimalik juhtida edukalt investeerimisriske ja seda nii ülemaailmses finantskriisis kui ka stabiilsel turul.

Seadusemuudatuse ühe huvitavama osana antakse tööandjatele võimalus teha oma töötajate eest sissemakseid vabatahtlikku pensionifondi kohustuseta tasuda nendelt sissemaksetelt erisoodustuse tulumaksu osa, kui need sissemaksed ei ületa 15% töötaja aastatulust ega 6 000 eurot.

Eelnõuga vähendatakse ka vabatahtlikust pensionifondist enne osakuomaniku 55-aastaseks saamist tehtavate väljamaksete suhtes kehtivaid piiranguid.

Praegu kehtib reegel, et osakuomanikul pole võimalik osakuid tagasi võtta enne, kui nende omandamisest on möödunud vähemalt kaks aastat ning mis toovad osakuomanikule kaasa täiendavad kulud, kui ta soovib saada väljamakseid enne 55-aastaseks saamist. Edaspidi ei pea aga selliste piirangutega arvestama.

Kohustusliku kogumispensioni puhul on oodatud muutuseks see, et kord aastas toimuv fondide vahetamine asendatakse võimalusega vahetada fonde kolm korda aastas.

Priit Luts