Eesti
Filtreeri
Kogumispensioniga liituja käekäik
Kolmas sammas ootab nädalaga 6 miljardit
Pessimismiks pole põhjust
Eesti fondijuhid Venemaa aktsiate suhtes lahkarvamusel
Kõik pensionärid saavad võrdse töövõimaluse
Kommentaar: Kas pensionärid ostavad Hansapanga?
Uuest aastast muutuvad maksuvaba tulu suurus ja maksumäär

Mida peab liitumisel silmas pidama

22.05.03

Läheneval suvel alustavad tõenäoliselt paljud noored oma elu esimesel töökohal.

Enamus inimesi saavad kogumispensioniga liitumise üle ise otsustada, ent aastal 1983 ja hiljem sündinud noortele on liitumine pensionisüsteemi II sambaga kohustuslik. Läheneval  suvel alustavad tõenäoliselt paljud need noored oma elu esimesel töökohal. Seetõttu on kasulik üle rääkida oluline info, mida noor inimene kogumispensioniga seoses silmas peab pidama.

Esiteks on oluline kasutada ära võimalus omale ise sobiv fond ja sobilik strateegia valida. Kindlasti tuleks valik ise teha ja seda enne tööle asumist, sest vastasel juhul loosib noorele kohustatud liitujale? fondi Eesti Väärtpaberikeskus. Loosirattasse lähevad ainult kõige konservatiivsemad fondid, st need, mis paigutavad oma raha ainult võlakirjadesse. Ise valikut tehes saab noor aga valida ka nende fondide hulgast, mis paigutavad oma vahendeid lisaks võlakirjadele ka aktsiatesse. Erinevate fondide ja fondide strateegiatega saab tutvuda Pensionikeskuse (www.pensionikeskus.ee) vahendusel.

Liitumisavaldust  on mõistlik esitada ka teisel põhjusel. Kui liitumist esitamata jätnud noorel on plaanis suvel tööl käia ning tööandja peab tema palgast kinni kohustusliku kogumispensioni makse, ei ole talle võimalik järgmise aasta alguses väljastada pensionikonto teatist. Teatis annab Teile kokkuvõtliku ülevaate sellest, kui palju on Teie pensionikontole juba raha kogunenud. Teatist ei ole sellisel juhul võimalik saata tehnilisel põhjusel: selleks puuduvad täpsed kontaktandmed, registreeritud on vaid noore liituja nimi ning isikukood.

Kuidas siis liitumine toimub? Kogumispensioniga liitumiseks tuleb noorel valida omale pensionifond ning täita kogumispensioni liitumisavaldus, mida saab teha nii pangakontoris kui Interneti vahendusel.

Noorte kohustuslike liitujate puhul on teistest erinev valikuavalduste kehtimise algus: kui vanematel hakkab fondivalik kehtima uue aasta alguses, siis kohustatud liituja valik hakkab kehtima kohe selle esitamisel. See tähendab, et eelmisel aastal 18-aastaseks saanu, kes ei ole seni tööl käinud ning kogumispensioni makseid tasunud, saab hakata pensionit enda valitud fondi koguma kohe esimese palga saamisel.

Nendele noortele, kes pole veel 18. aastaseks saanud, peab valikule allkirja andma ka üks eestkostja.

Kaidi Oone,
AS Eesti Väärtpaberikeskus