Eesti
Filtreeri
Pensionide kojukanne kallineb
Swedbank tuleb turule elutsüklifondiga
Pension2050 visioonikonverentsi esitlused ja järelkaja
4. novembril toimub Pension 2050 visioonikonverents
Euroopa Komisjoni algatatud avalik konsultatsioon
Üksi elavad pensionärid hakkavad saama toetust 115 eurot aastas
Liisi Uder: pension pole vaid riigi mure

Maailmapank soovitab viit pensionisammast

25.02.05 Äripäev

Kui üksteist aastat tagasi pensionitemaatikat analüüsivas raportis soovitas Maailmapank kolme pensionisammast, siis nädal tagasi avaldatud uues ettekandes leitakse, et parem oleks juba viis sammast.

1994. aastal koostas Maailmapank arengumaade pensionisüsteemide reformimiseks raporti. Analüüsis pealkirjaga “Hoides ära vananemisest tulenevat kriisi” soovitas pank, et riigid peaks muutma vaid jooksval finantseerimisel (nagu Eestis riiklik ehk esimene pensionisammas) baseeruvat pensionisüsteemi. Raport toetas kohustuslike isikustatud pensionikontode loomist, kuhu iga töötaja kogub endale pensionile minekuks raha, kui ka vabatahtliku pensionisammast (Eestis vastavalt II ja III pensionisammas).

Alates 1994. aastast on pensionireforme ellu viidud peamiselt Ladina-Ameerikas ja Ida-Euroopas. Pioneerina võib välja tuua aga Tðiili, kus pensionireform algas juba 1981. aastal. Kõik Ladina-Ameerika 12 riiki on tutvustanud kohustuslikku pensionisüsteemi ja kümme neist on selle juba rakendanud. Euroopas ja Aasias on kohustusliku pensionisamba samuti sisse viinud kümme riiki (sealhulgas Eesti).

Möödunud nädala reedel tuli Maailmapank välja uue pensionisüsteemide arengut puudutava raportiga “Vanuritele sissetuleku tagamine 21. sajandil”, kus seletatakse lahti, kuidas pensionireformid on edenenud, võetakse õppust vigadest ja pakutakse välja uusi ideid. 277-leheküljeline raport tutvustab Maailmapanga praegust mõtlemismalli, ehkki raporti kirjutajad rõhutavad, et tegemist pole uue tegevus­poliitika kuulutajaga.

Viimased kümme aastat on Maailmapank toetanud pensionireformide läbiviimist kogu maailmas. Maailmapank on seotud rohkem kui 80 maailma riigi pensionireformiga ja on pakkunud finantstoetust reformide elluviimiseks rohkem kui 60 riigis.

Samas ei teeni panga raporti kohaselt enamik maailma pensioni­süsteeme sotsiaalset eesmärki, vaid aitavad kaasa turumajanduses märkimisväärseid moonutusi ega tule finantsiliselt toime vananeva elanikkonnaga.

Ladina-Ameerikas on pensionireformid parandanud valitsuste pikaajalist finants­positsiooni. Pensionifonde, milles igaühel on eraldi pensionikonto, on küll kallis üleval pidada, kuid fondid on pakkunud märkimisväärset tootlust. Sellest hoolimata on inimesi, kes tulevikus süsteemist vähe tulu saavad, kuivõrd paljud töötajad ei ole uue süsteemiga liitunud.

Maailmapank on võtnud selle vea südamesse. Uue raporti kohaselt peab pensionireform võtma arvesse ka mitteametlikult töötavaid inimesi, keda arengumaades võib tööjõulisest elanikkonnast olla kuni pool. Samuti tuleb arvestada inimestega, kes on terve elu elanud vaeselt.

Sellest tulenevalt on Maailmapank laiendanud oma pensionisammaste süsteemi. Kui 1994. aastal tutvustas pank kolmesambalist pensionisüsteemi, mis praeguseks on ka Eestis üle võetud, siis uues on lisatud juurde veel kaks sammast. Neljandaks sambaks pakub maailmapank üldistest maksutuludest finantseeritavat toetussüsteemi, mis võitleks vaesusega ja viiendaks toetussammast, kuhu kuuluks perekondlik toetus, kui ka ligipääs arstiabile ja peavarjule.

Uued pensionisambad annaksid tuge vaestele ja illegaalsetele töötajatele

0-sammas: sotsiaalpension, mida finantseeritakse jooksvalt maksutuludest (midagi meie rahvapensioni taolist) ja mõeldud peamiselt vaestele.
Sihtgrupp vastavalt tähtsusele:

  • vaesed
  • mitteametlikud töötajad
  • ametlikud töötajad

1. sammas: avalik riiklikult juhitud pensioniplaan, mis on mingil määral seotud sissetulekuga (meil esimese samba kindlustusosakud, mida saab vastavalt teenitud palgale).
Sihtgrupp vastavalt tähtsusele:

  • ametlikud töötajad

2. sammas: kohustuslikud pensionifondid (meil II sammas).
Sihtgrupp vastavalt tähtsusele:

  • ametlikud töötajad

3. sammas: vabatahtlikud pensionifondid (meil III sammas).
Sihtgrupp vastavalt tähtsusele:

  • ametlikud töötajad
  • mitteametlikud töötajad
  • vaesed

4. sammas: ligipääs ametlikule sotsiaaltoetusprogrammidele (tervishoid) ning mitteametlik tugi (perekond) ning peavarju olemasolu.
Sihtgrupp vastavalt tähtsusele:

  • vaesed
  • illegaalsed töötajad
  • ametlikud töötajad

Allikas: Maailmapank

Raivo Sormunen